Во Австралија сè уште трае битката со пожарите

Австралија сè уште се бори со пожарите во неколку држави каде илјадници домаќинства немаат струја, повеќе од 100 училишта се затворени, а загрозените жители бараат засолниште откако се отвори нов огнен фронт.

Во пожарите досега загинаа најмалку четири лица, а повеќе од 300 куќи се уништени.

Во државата Јужна Австралија утрово избувна нов фронт со 50 поединечни жаришта, а нивото на тревога е подигнато на „катастрофално“ бидејќи температурите надминаа 42 степени Целзиусови.

Тоа значи дека во случај на пожар пожарникарите нема да можат да го задржат под контрола поради временските услови.

– Од изгрејсонце до длабоко во ноќта, оваа држава ќе доживее многу тешки услови поради пожарот, изјави за ABC помошникот на шефот на противпожарната служба Брентон Еден.

Повеќе од 600 пожарникари реагираа низ државата, а се очекува да се борат со пожарите и во текот на ноќта.

Како што пожарот се доближуваше до далноводите, струјата беше исклучена за повеќе 12.000 домаќинства.

Поради пожари на источниот брег на Австралија, Сиднеј вчера беше покриен со  облак од чад.

Во шумските пожари во оваа област во последните недели изгореа околу еден милион хектари обработливо земјиште и ниска вегетација.

Пожарите се вообичаени за време на сувата летна сезона, а најголемите пожари што ја погодиле Австралија се случија во 2009 година, при што загинаа 173 лица, а 414 беа повредени. 

реклама

Дали ви следува платежна картичка од четвртиот пакет мерки?

Read more

Војната почна, едната страна располага со драстично повеќе војници

Read more

Ова се сите Android телефони што поддржуваат безжично полнење

Read more

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Read more

Свет

Турција: Ерменија да ја заврши окупацијата на Азербејџан

Read more

Тихановскаја: Макрон да биде посредник за решавање на кризата во Белорусија

Read more

Долгата историја на војната за Нагорно-Карабах

Read more

Жестоки борби во Нагорно-Карабах, над 100 повредени војници

Read more

Вести

Турција: Ерменија да ја заврши окупацијата на Азербејџан

Читај повеќе

Тихановскаја: Макрон да биде посредник за решавање на кризата во Белорусија

Читај повеќе
  • play_arrow

Долгата историја на војната за Нагорно-Карабах

Читај повеќе

Безбедни паркинг места за заштита на децата и бремените жени, најпрвин во Скопје а потоа низ целата држава

Читај повеќе

Цената на бензините останува иста

Читај повеќе

Дневен КОВИД биланс: Нови 48 случаи од 387 тестирања

Читај повеќе

Дали ви следува платежна картичка од четвртиот пакет мерки?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Жестоки борби во Нагорно-Карабах, над 100 повредени војници

Читај повеќе

Санкционирани 643 граѓани за неносење заштитна маска

Читај повеќе