Во БиХ секој втор тестиран е позитивен на коронавирус

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина детектирани се 1.555 лица позитивни на коронавирусот од вкупно 3.158 тестирани, што значи дека секое второ лице е заразено. Во последното деноноќие пријавени се и 21 смртен случај.

Тоа е најголем број на новозаразени за еден ден досега, пренесува порталот Klix.

Бројот на новоинфицирани е двојно зголемен во споредба со претходниот ден, кога беа регистрирани 703 позитивни случаи.

Од вкупниот број нови потврдени случаи, во Федерацијата Босна и Херцеговина се регистрирани 909 лица од 1.720 тестирани примероци и 15 смртни случаи. Во Република Српска има 625 позитивни случаи и петмина починати. Во Република Српска за 24 часа се тестирани 1.417 лица.

реклама

Таксист нашол 300.000 евра и му ги вратил на сопственикот

Read more

Генијален трик за возачи: Одмрзнете ги прозорците за 10 секунди

Read more

Ова се најдобрите серии во последните 10 години

Read more

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Read more

Регион

Српскиот патријарх Иринеј погребан во криптата на храмот Свети Сава во Белград

Read more

Нови мерки во Србија – угостителските објекти ќе работат до 18 часот, забрана за јавни собири

Read more

Борисов: Нашата позиција не од инает, туку е принципиелна

Read more

Историчари од поранешна Југославија во одбрана на Македонија во спорот со Бугарија

Read more

Вести

Дневен ковид биланс: 1.039 новозаразени и 15 починати

Читај повеќе

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Читај повеќе

САД воведoa санкции против три руски компании

Читај повеќе

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Читај повеќе

Филипче побара вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола

Читај повеќе

Што правел Трамп од денот на претседателските избори?

Читај повеќе

Од Зимбабве секоја година илегално се изнесува злато вредно 1,5 милијарди долари

Читај повеќе

Кривична за сопственик на угостителски објект кој работел по 23 часот

Читај повеќе

Шпанија: На прослави за Божик и Нова година до 6 лица

Читај повеќе