Во Чиле откриен нов вид диносаурус

Научници открија нов вид диносаурус во пустина на северот на Чиле, пренесе BBC.

Остатоци од диносаурусот се пронајдени во пустината Атакама. Според експертите, диносаурусот имал мала глава, долг врат и необично рамен грб, а се хранел со билки.

Истражувањата покажаа дека живеел во некогаш бујното подрачје со зеленило, папрат и палми.

Тимот предводен од чилеанскиот геолог Карлос Аревало ги пронајде остатоците на диносаурус во деведесеттите години, истражувањата се извршени подоцна, а резултатите се објавени пред два дена во Cretaceous Research.

Остатоците откриваат дека диносаурусот бил млад, долг 6,3 метри. Наречен е Arackar licanantay што значи „коските од Атакама“ на Кунза јазикот.

Коските ќе бидат изложени во чилеанскиот Природнонаучен музеј.

реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Наука

Конечно решена мистеријата за поларната светлина

Read more

Google мапираше дел од човечкиот мозок до најситни детали

Read more

Дали научниците се на чекор до предвидување земјотреси?

Read more

Зошто нормална клетка станува канцерогена?

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
  • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
  • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе