Во Грција ќе биде отворен првиот Google Cloud Region

Првиот Google Cloud Region во поширокиот дел на Јгоисточна Европа ќе биде отворен во Грција, инвестиција на Google што според грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, до 2030 година може да донесе над 2 милијарди евра и да отвори околу 20.000 нови работни места, јави дописничката на МИА од Атина.

На денешната презентација на инвестицискиот план на Google во Грција, Мицотакис рече дека инвестицијата е „уште една алка во синџирот на важни бизнис планови кои не останаа на зборови“.

Претседателката на Google Cloud International, Адер Фокс-Мартин, изрази задоволство за проширувањето на соработката „за драстично да се зголемат и забрзаат иновациите и дигиталната трансформација во Грција“.

Како што информираа од кабинетот на грчкиот премиер со конкретната инвестиција и создавањето на првиот Google Cloud Region како во Грција, така и во Југоисточна Европа, земјата станува регионален ценатар за Cloud услуги.

Од една страна затоа што не е потребна употреба на инфраструктури и мрежи што се наоѓаат во западна, северна или јужна Европа, а од друга страна, бидејќи капацитетите развиени во Грција можат да им служат на бизнисите, организациите и другите корисници во поширока област.

Секој Cloud регион има можност за исклучително кратко време да одговори на многу бенефиции како што се складирање, организација, анализа и брзо обновување на податоци итн. 

Тагови
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Регион

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Платеничката група Вагнер отвори „центар за пријателство и соработка“ во Србија

Read more

Фон дер Лајен: Русија и Кина сакаат да го зајакнат својот статус на Западен Балкан

Read more

Турски пратеник заврши на интензивна по тепачка во парламентот

Read more
 

Вести

Приведени двајца насилници кои нападнале скопјанец

Читај повеќе

Уапсени четири лица под сомнеж за корупција во Европскиот парламент

Читај повеќе

Наташа Габер-Дaмјановска реизбрана за директор на Академијата за судии и јавни обвинители

Читај повеќе

Платениците на Вагнер се приклучија во безмилосната борба за Бахмут

Читај повеќе

Ќе се дише ли зимава?

Читај повеќе

АХВ: Регистрирана афиканска чума во одгледувалиште во кумановското село Тромеѓа

Читај повеќе

Одбиени уште 26 амандмани на Предлог-буџетот за 2023 година

Читај повеќе

Лажни и денешните дојави за бомби во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога кошаркарката Грајнер беше разменета за рускиот „трговец на смртта“

Читај повеќе