Во Италија уапсени 50 луѓе поради Ндрангета, истрага и против политичари

МИА/КАЈГАНА
/ 21.01.2021 / 18:17

Италијанската полиција денеска уапси 50 луѓе и покрена истрага против истакнатиот политичар Лоренцо Џезе, во рамки на акцијата против моќната мафија Ндрангета.

– Истрагата јасно го открива она што го зборувавме со децении. Ндрангета помалку употребува оружје, но има сè повеќе врски со бизнисот и политиката, изјави обвинителот Никола Гратери, кој минатата недела го започна едно од најголемите судења во Италија.

Читајте следно: Историски процес: 350 мафијаши на Ндрангета изведени пред суд во Италија

Меѓу оние кои се под истрага е и Лоренцо Џеза, лидер на малата партија Унија на демохристијаните и центарот (УДЦ), кој минатата недела го привлече медиумското внимание откако ја одби понудата на премиерот Џузепе Конте да се приклучи на владејачката коалиција, која го загуби апсолутното мнозинство во Парламентот.

Гратери истакна дека Џеза е осомничен дека нудел бизнис договори за Ндрангета во замена за услуги.

Џеза, кој во Европскиот парламент ја застапува јужна Италија, ги отфрли обвинувањата, но рече дека ќе поднесе оставка од претседателската функција во партијата.

URL

Полицијата во Калабрија соопшти дека во текот на оваа акција извршила повеќе од 250.000 прислушкувања на телефони и тајни снимки кои помогнале да се покаже како припадниците на Ндрангета користеле повеќе водечки компании за перење пари и отворање лажни сметки за даночни измами.

На судењето, кое почна минатата недела, на обвинителна клупа се најдоа 355 осомничени  припадници на криминалната организација и нивни помагатели од светот на бизнисот и политиката.

реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Свет

Кризниот штаб побара полициски час во Гевгелија

Read more

Литванија експресно ја одби Белорусија за екстрадиција на Тихановскаја

Read more

СЗО: Откажете се од патентите, сите земји да произведуваат вакцини

Read more

Папата пристигна во историска посета на Ирак

Read more
 

Вести

Кризниот штаб побара полициски час во Гевгелија

Читај повеќе

Литванија експресно ја одби Белорусија за екстрадиција на Тихановскаја

Читај повеќе

СЗО: Откажете се од патентите, сите земји да произведуваат вакцини

Читај повеќе

Не се изгласаа измените на Законот за државјанство, Алтернатива и АА најавија блокирање на други закони

Читај повеќе

843 нови случаи на COVID-19, 11 починати

Читај повеќе

Кривични за шест скопјани за прикажување фалсификувани ПЦР тестови

Читај повеќе

Иницијатива на 38 граѓански здруженија за сестрана заштита на Водно

Читај повеќе

Игор Спасов екстрадиран и сместен во Идризово

Читај повеќе

Доделени годишните новинарски награди на ЗНМ

Читај повеќе