Во кафуле во Подгорица келнерите носат униформи со Z

Амбасадата на Украина во Црна Гора најостро ја осуди управата на кафулето во Подгорица, „Руски бар“ во блокот пет, чии вработени ја носат буквата Z на работните униформи. Тоа е симбол на руската инвазија на Украина, која започна на 24 февруари.

Според објавата на официјалниот профил на Facebook, Украинската амбасада поради ова испратила допис до надлежните органи на Црна Гора: „Ние сме револтирани што еден од угостителските објекти во главниот град на Црна Гора толку смело и отворено ги поддржува руските злосторства против Украина. Амбасадата испрати нота до надлежните органи на Црна Гора и ќе чека официјален одговор“.

Црногорските надлежни органи засега не соопштуваат ништо.

Антон Герашченко, заменикот-министер за внатрешни работи на Украина, на својот Twitter профил објави фотографија од келнер од подгоричкиот „Руски бар“, со прашањето: „Дали е вистина дека вработените ја носат таа ознака?“.

URL

Во Подгорица во неколку наврати се организираа собири за поддршка на Украина, додека во Цетиње граѓаните сто дена по ред организираа собири за поддршка, а и сега во главниот град на Црна Гора повремено ги одржуваат.

Додека граѓаните на Цетиње протестираа против руската инвазија на Украина, во Никшиќ се одржаа неколку митинзи за поддршка на рускиот претседател Владимир Путин, организирани од православните братства блиски до Српската православна црква.

реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Регион

Партијата на Борисов води на изборите во Бугарија

Read more

Вучиќ: Србија не воведува санкции кон Русија

Read more

Бугарите стравуваат од политички хаос по изборите в недела

Read more

Во Грција ќе биде отворен првиот Google Cloud Region

Read more
 

Вести

Spiegel: ЕУ ќе обучи 15.000 украински војници

Читај повеќе

Откриени 12 мигранти во близина на Неготино, приведени двајца криумчари

Читај повеќе

Ослободен генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје

Читај повеќе

Шведска испрати брод за да го испита истекувањето на Северен поток

Читај повеќе

Американската полиција трага по сериски убиец во Калифорнија

Читај повеќе

Цените на гасот паѓаат откако Норвешка ги обнови залихите

Читај повеќе

Гевгеличанец приведен за обљуба на малолетник

Читај повеќе

За три дена нови 108 случаи на COVID-19

Читај повеќе

Руската Дума ги ратификуваше договорите за анексија на украинските региони

Читај повеќе