Во некои ЕУ земји младите се повеќе против имигрантите од постарите

Младите се повеќе против имиграцијата отколку постарите генерации во некои делови на Европа, покажа анализата на Guardian, додека ставовите кон миграцијата стануваат се поостри пред изборите за Европскиот парламент во јуни.

Анализа ширум ЕУ открива дека во некои земји, обично оние во Источна Европа, генерацијата Z или Millennials имаат поголема веројатност да имаат негативен став кон имиграцијата отколку генерацијата X или Baby Boomers.

Наодите доаѓаат пред очекуваниот пораст на поддршката за екстремно десничарските партии на изборите за Европскиот парламент во јуни и по неодамнешните национални избори во Холандија, Финска, Шведска и Франција, на кои младите гласаа во невиден број за националистичките и евроскептичните партии.

Генерацијата Z е најмалаку склона кон имиграцијата

Низ Европа, Baby Boomers сè уште се генерацијата со најголема веројатност да има антиимиграциски ставови, но во некои земји-членки, милениумците, оние родени помеѓу 1980 и 1997 година и генерацијата Z - по 1997 година - имаат подеднакво негативни или уште понегативни ставови кон мигрантите кои доаѓаат надвор од ЕУ.

Анализата на Guardian се заснова на податоците од генерациските истражувања објавени од Евробарометар.

Истражувањето ги прашува испитаниците ширум Европа дали имаат негативни чувства за имиграцијата надвор од ЕУ, разложувајќи ги резултатите по генерација Z, Millennials, Generation X – оние родени помеѓу 1965 и 1980 година – и Baby Boomers – помеѓу 1946 и 1964 година.

Резултатите од Евробарометар покажуваат дека ставовите кон имиграцијата се зацврстиле кај помладите испитаници во последните четири години од последните избори во ЕУ, што го одразува севкупниот пораст на антиимиграциските чувства кај сите возрасни групи низ целиот блок.

Во 2019 година, една третина (32%) од Европејците на возраст меѓу 15 и 24 години изјавија дека имаат негативен став кон имиграцијата, но на крајот на 2023 година оваа бројка се зголеми на 35%. За оние на возраст од 25 до 34 години, уделот на испитаниците со негативни чувства се зголемил од 38% на 42%.

Разлики меѓу земјите

Тоа значи дека во одредени земји, особено во источна Европа, се појавија нови генерациски јаз во ставовите за имиграцијата. Во Словенија, милениумците сега се најнегативни од сите генерации, вклучувајќи ги и Baby Boomers.

Повеќе словенечки милениумци конкретно велат дека имаат „многу“ негативни чувства за имиграцијата од Baby Boomeeres, 35% наспроти 31%, што укажува на зголемување на екстремните ставови кај младите во Словенија. Милениумците во Франција, исто така, се особено против имиграцијата, со половина (50%) од генерацијата што им кажува на анкетарите дека се чувствуваат негативно, што е поголем дел од генерација X и ген- Z.

Но, во Полска и Унгарија, генералот З е поверојатно да има антиимиграциски ставови. Повеќе од половина (52%) од оние кои се родени од 1997 година во Полска имаат негативни ставови за имиграцијата, во споредба со 42% од милениумците и 39% од ген-X.

Во Унгарија, мнозинството во секоја генерација имаат негативни чувства за имиграцијата, но генерацијата Z стана релативно понегативна од милениумците.

Според податоците на Евробарометар, генерацијата Z е значително понегативна за имиграцијата отколку милениумците во Финска, Кипар и Малта.

Овој модел на растечко антиимиграциско расположение кај младите е во остар контраст со другите земји-членки на ЕУ, кои бележат постојан пад на негативните ставови низ генерациите.

Орбан: Време е патриотите да го окупираат Брисел

Во Германија, Италија и Шпанија, уделот на испитаниците кои велат дека се чувствуваат негативно за имиграцијата постојано се намалува со генерации.

Податоците доаѓаат додека земјите-членки на ЕУ се подготвуваат за изборите за Европскиот парламент во јуни, каде што се очекува оживувањето на екстремно десничарските партии да постигнат придобивки. Европските екстремно десничарски лидери, вклучително и Французинката Марин Ле Пен, Унгарецот Виктор Орбан и Италијанката Џорџа Мелони, се состанаа во Мадрид на 19 мај на конвенција организирана од шпанската партија Вокс и ги повикаа своите партии да соработуваат пред гласањето.

Во видео пораката, Орбан рече дека е време „патриотите да го окупираат Брисел“, додавајќи дека тие „ослободуваат масовна илегална миграција“ во белгискиот главен град. Мелони, кој исто така зборуваше преку видео, рече: „Ние сме во пресрет на одлучувачки избори. Време е да се мобилизираме, да излеземе на улица. Време е да го подигнеме влогот; наша должност е да се бориме до последно ден“.

Посебно прашање на кампањата на екстремната десница во пресрет на изборите беше контроверзниот пакт на ЕУ за азил и миграција, кој неодамна беше одобрен од Европскиот парламент по долгогодишен неуспех и ќор-сокак околу договорот.

Контроверзниот миграциски пакт

Пактот - со кој се формираат гранични центри за задржување на луѓето додека се проверуваат барањата за азил и се забрзува депортацијата - нашироко се смета за обид да се одбрани екстремната десница, која капитализира од растечкото антиимиграциско расположение низ Европа. Истата беше критикувана од повеќе од 160 организации за човекови права, вклучително и Amnesty International, Human Rights Watch и Меѓународниот комитет за спасување.

Сепак, некои од екстремната десница веќе го критикуваа пактот дека не е доволно силен, како и ги отфрлија новите правила на солидарност кои пактот ги воведува при преместување на бегалците. Унгарија и Полска брзо рекоа дека нема да прифатат преселување по усвојувањето на пактот.

Податоците од Фронтекс, граничната агенција на ЕУ, покажуваат дека нерегуларната миграција во ЕУ е зголемена во последниве години, иако таа сè уште е далеку под нивоата забележани за време на бегалската криза во ЕУ 2015-2016 година.

Во 2023 година се регистрирани 385.445 неправилни гранични премини на рутите на ЕУ, како што се Медитеранот и источните граници на блокот, што е зголемување во споредба со 326.217 регистрирани во 2022 година и 199.898 во 2021 година.

Меѓутоа, во 2015 година, во екот на бегалската криза, се евидентирани 1.882.102 илегални премини.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Свет

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Read more

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Read more

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Read more
 

Вести

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Читај повеќе

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Читај повеќе

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Читај повеќе

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе