Во Санџак осамна албанско знаме, интервенираше српската војска

На познато излетничко место крај реката Ибар непозната особа поставила албанско знаме кое беше тргнато по интервенција на војската.

Знамето било поставено на височинка над излетничкото место Миљина глава, во близина на градот Тутин, крај реката Ибар во областа Санџак.

Локалното население, етнички Босанци, го пријавиле настанот по што интервенирала српската војска која го отстранила знамето.

Во градот Тутин 90% од населението се Босанци, додека Албанци според последниот попис има само 29 индивидуи. Во српскиот дел од областа Санџак Босанците се 60%, Срби има 32,5%, додека Албанци има само 0,012%.

реклама

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Instagram убавици во бикини

Read more

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Read more

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Read more

Регион

Циклонот Јанос пустоши во Грција – двајца загинати, поплави и огромна штета

Read more

Тачи го одликува Трамп со Орденот на слободата и го покани да го посети Косово

Read more

394 нови случаи на коронавирус за 24 часа во БиХ

Read more

Во Загреб 49 деца заразени со COVID-19, над 300 во самоизолација

Read more

Вести

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Читај повеќе

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп: Спречивме масовни убивања меѓу Србија и Косово

Читај повеќе

Македонски државјанин уапсен во Косово

Читај повеќе

Утре одлука за дневниот престој во училиштата

Читај повеќе

Дали пензионирањето порано ќе го оптовари Фондот?

Читај повеќе

Црн рекорд: 13.498 новозаразени во еден ден во Франција

Читај повеќе

Што ќе значи „Ѕвезда плус“ за туризмот и угостителите во земјава?

Читај повеќе

Комисијата одлучува за целодневна настава

Читај повеќе