Во шокантен расплет францускиот Ф1 тим загуби двајца возачи за 24 часа

Ф1
Ф.З.
/ 03.08.2022 / 11:23

Алпин денеска објави дека во 2023 година за нивниот тим ќе вози Оскар Пјастри наместо Фернандо Алонсо, кој вчера изненадувачки ја потврди својата преселба во Астон Мартин. Но, следуваше нов шок за францускиот тим во Формула 1 за неполни 24 часа.

Имено, 21-годишниот Австралиец преку социјалните мрежи објави дека следната година нема да вози за Алпин.

„Алпин Ф1 издаде соопштение без моја согласност во кое вели дека ќе возам за нив следната година. Ова е неточно бидејќи немам потпишано договор со Алпин за 2023 година. Нема да возам за Алпин следната година", напиша талентираниот австралиски возач од италијанско потекло.

URL

Инаку, Пјастри е производ на возачката академија на Алпин, каде пристигна во 2019 година по освојувањето на титулата во Формула Рено Еврокупот.

Австралиецот беше најдобар возач во Формула 3 наредната сезона, за да го освои шампионатот во Формула 2 во 2021 година.

URL

Во францускиот тим Пјастри ја доби улогата на втор возач, покрај Французинот Естебан Окон, кој е во тимот од 2020 година и моментално е на 8. место во пласманот на Светскиот шампионат во Формула 1.

Да потсетиме, утринава предводникот на Алпин, Отмар Шафнауер на прес-конференција потврди дека разделбата со Алонсо е поради тоа што не можеле да се договорат за должината на новиот договор.

реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Ф1

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Пет Формула 1 рекорди кои Макс Верстапен може да ги сруши сезонава

Read more

Ф1: Следната сезона рекордни 24 трки во календарот

Read more

Хамилтон: Ред Бул се речиси непобедливи, на Мерцедес му треба среќа за да победи

Read more
 

Спорт

ЛШ: Проблеми со повреди на двете страни пред дербито Интер – Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Меѓу загинатите на стадионот во Индонезија најмалку 32 деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Маскотата на Денвер Нагетс заработува повеќе од повеќето кошаркари

Читај повеќе
  • play_arrow

Слабо НБА: Феникс изгубија од Аделаида среде Америка

Читај повеќе
  • play_arrow

Анчелоти: Секогаш се прави драма кога Реал нема да победи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се случуваат три црвени картони за една минута?

Читај повеќе

Неверојатниот Холанд постави рекорд кој тешко дека некој некогаш ќе го сруши

Читај повеќе

Ѓоковиќ: Неиграњето три месеци ми беше мотивација за турнирот во Тел Авив

Читај повеќе
  • play_arrow

Тен Хаг: Не го ставив Роналдо бидејќи го почитувам

Читај повеќе