Во Шпанија и Романија откриени печатници за лажни банкноти

Во одделни операции во Шпанија и Романија, со поддршка на експерти од Европол, минатиот месец биле откриени две илегални печатници за лажни банкноти.

Во операцијата во Шпанија, полицијата на оваа земја соработуваше со колумбиските истражни тела, при што се уапсени двајцата главни осомничени, државјани на Колумбија, и претходно познати на локалните власти за слични активности.

Количината на опрема и суровини запленети во нивните домови укажува на тоа дека илегалната печатница што ја основале во Шпанија имала почетен производствен капацитет од околу 300.000 фалсификувани банкноти.

Соработката меѓу колумбиските и шпанските власти овозможила следење на криминалните активности во нивната рана фаза и спречи можност за значителен износ на фалсификувани евра да стигнат до монетарниот систем на ЕУ, се наведува во денешното соопштение на Европол.

Романската полиција уапси еден од најголемите фалсификатори на полимерни банкноти, а покрај опремата што се користи за фалсификување, а во куќата на главниот осомничен биле запленети фалсификувани банкноти во вредност од околу 8000 евра, недовршени фалсификувани банкноти и репроматеријали.

Како што се наведува во соопштението, оваа илегална печатница почнала со работа во 2014 година, кога во Романија се појавиле во оптек првите висококвалитетни фалсификувани леи, а оттогаш се откриени 17.065 вакви банкноти, кои предизвикале финансиска штета во висина од околу 352.500 евра.

Во соопштението на Европол, исто така, се потсетува дека фалсификувањето пари спаѓа во надлежност на нејзиниот неодамна формиран Европски центар за борба против финансиски и економски криминал. 

реклама

Денот кога диносаурусите изумреа, објаснет до детали

Read more

Пет причини зошто жените изневеруваат

Read more

Што ќе случи во вашето тело кога ќе се откажете од пивото?

Read more

Актерката Силвија Стојановска доби затворска казна за транспорт на кокаин

Read more

Бизнис

Цените на нафтата највисоки во последните две години

Read more

Шпаркасе Банка го започнува третиот циклус од програмата „Чекор по чекор“ за поддршка на старт-ап бизниси

Read more

Вкупно 7.500 изгубени работни места во изминатата година

Read more

По 20 години повторно директна авиоврска Скопје – Москва

Read more
 

Вести

Кои се ставовите на домашните политичари во очи на 22 јуни?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот самит Бајден-Путин планирано е да трае четири до пет часа, без храна

Читај повеќе

Сончево и потопло, повремено засилен ветер во Повардарието

Читај повеќе

Приведен криумчар на мигранти, пронајдени 13 лица од Пакистан

Читај повеќе

Од утре се укинува полицискиот час, одлучи Владата

Читај повеќе

Шекеринска: Овој НАТО Самит беше историски за земјава

Читај повеќе

Словенија прогласи крај на епидемијата, но не и на мерките

Читај повеќе

Кривична за скопјанец за криумчарење мигранти

Читај повеќе

Неколку скопски улици утре без вода

Читај повеќе