Во Шведска веќе возат самоуправувачки камиони – дали ќе им ја земат работата на камионџиите?

Возејќи камион и приколка тежок четириесет тони на автопатот јужно од Стокхолм, возачот внимателно го следи патот, но чудно, рацете не му се на воланот. Наместо тоа, камионот вози сам, со ветеранскиот возач Роџер Нордквист на готовс само во случај на неочекувани проблеми.

 

Шведскиот производител на камиони Scania не е единствениот производител на автомобили што развива автономни возила, но неодамна стана првиот во Европа што ги користи за испорака на комерцијални стоки.

Камионот има вградени камери и сензори на покривот

„Ние ја земаме стоката и ја транспортираме од точката А до точката Б, целосно автономно“, изјави за AFP Питер Хафмар, шеф на автономни решенија во Scania во транспортниот оддел во Содертаље, јужно од Стокхолм.

Во пилот проект, самоуправувачки камион маневрира на потег од приближно 300 километри помеѓу Содертаље и Јонкопинг во јужна Шведска, испорачува брза храна. Однадвор, возилото изгледа речиси како и секој друг камион, но има вградени камери и два сензори на покривот.

Во кабината, воланот и седиштата се таму каде што ги очекувате, но контролната табла е полна со бројни уреди и екрани, а многу жици водат до решетката за компјутер што се наоѓа зад совозачкото седиште.

„Подобро вози сам“

Инженерот Горан Фјалид седи до возачот на совозачкото седиште, со погледите вперени во лаптопот што добива видео снимки од камерите на камионот и го следи треперливиот текст со информации.

Вториот екран прикажува 3D визуелизација на камионот на патот и сите возила во близина. Камионот ги комбинира сите податоци од различните сензори со GPS системот, при што различните технологии делуваат како резервни копии една на друга.

„Доколку ознаките на патот исчезнат некое време, се користи GPS и камионот останува на својата лента“, објасни Фјалид, додавајќи дека е подобро да се вози сам отколку кога го управуваш рачно.

Тој признава дека биле потребни многу обиди и грешки за да се доведе камионот во сегашната состојба. Работите требаше да се прилагодат, како на пример како камионот се спојува во сообраќајот на автопатот и што да се прави кога друг автомобил ќе го помине патот пред него.

Remote video URL

Има уште пречки кои треба да се надминат

Секој пат кога камионот прави нешто неочекувано, како што е сопирање или забавување без очигледна причина, Фјалид го запишува точниот момент кога тоа се случило за да може подоцна да се прегледаат дневниците и податоците. Сензорите на камионот исто така се калибрираат секојдневно пред да излезат на патот.

Хафмар вели дека сè уште има пречки што треба да се надминат пред камионите без возачи да станат вообичаени на патиштата, како во однос на технологијата, така и на законодавството. Се очекува ова да се реши до крајот на 2020-тите или почетокот на 2030-тите, вели Хафмар.

Што ќе биде со камионџиите?

Појавата на самоуправувачки камиони може да се смета за закана за работата на возач на камион, една од најчестите занимања во светот. Но, Хафмар верува дека се потребни автономни возила за да се реши глобалниот недостиг на возачи.

Тој вели дека ќе помине долго време пред вештачката интелигенција да може да се справи со сите аспекти на логистиката. Тој објаснува дека првично автономните камиони веројатно ќе се користат за долги патувања, но последните километри до продавницата и купувачот сепак ќе ги прават луѓе.

Според јунскиот извештај на Меѓународната унија за патен транспорт (IRU), во светот минатата година имало околу 2,6 милиони непополнети работни места за возачи на камиони.

Многу компании сакаат самоуправувачки камиони

Хафмар укажува на други потенцијални придобивки: бидејќи на компјутерите не им треба одмор или спиење, возилата можат да патуваат во моменти кога сообраќајот е помалку густ или да возат побавно, но подолго за да заштедат гориво.

Има бројни компании во трката за лансирање на самоуправувачки камиони. Стартапите Aurora, Waymo, Embark, Kodiak и Torc (заедно со Daimler) спроведуваат тестови во Соединетите Американски Држави, додека кинеската Baidu најави самоуправувачки камион кон крајот на 2021 година.

Во Европа, Iveco соработува на оваа работа со калифорнискиот старт-ап Plus со поддршка на Amazon. Шведската компанија Einride, исто така, планира наскоро да започне со тестирање на германските патишта.

реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Авто новости

Ferrari постигна нов рекорд во продажба

Read more

Продаден најскапиот нов автомобил во историјата

Read more

Дилема: Класични зимски или универзални гуми?

Read more

Дали за поголеми автомобили треба да се плаќа поскап паркинг?

Read more
 

Автомобили

Ferrari постигна нов рекорд во продажба

Читај повеќе

Продаден најскапиот нов автомобил во историјата

Читај повеќе

Дилема: Класични зимски или универзални гуми?

Читај повеќе

Дали за поголеми автомобили треба да се плаќа поскап паркинг?

Читај повеќе
  • filter

Дебитираше Mercedes GLE за 2023

Читај повеќе

Range Rover Velar доби редизајн

Читај повеќе

Како правилно да ги чувате летните гуми за време на зимата?

Читај повеќе

Заврши растот на цените на половните возила

Читај повеќе

Кои се најсигурните автомобили во кои возачите имаат доверба?

Читај повеќе