Во Струга почна акција за третман на кучиња скитници

Во Струга денеска почна акција за заловување и третман на кучињата скитници во градот.

Акцијата, како што соопшти општинската прес-служба, ја реализираат лица овластени за заловување и хуман третман на кучиња скитници од Ветеринарната клиника ИНО-ВЕТ од Куманово, во присуство на овластениот инспектор на Општина Струга.

– Активноста ќе продолжи и во наредните денови, затоа апелираме до граѓаните на Струга да ги држат домашните кучиња под контрола, да ги евидентираат или да ги вакцинираат доколку не го направиле тоа. Доколку се пуштени на улица и бидат заловени ќе следат законски процедури, стои во информацијата.

Општина Струга повторно апелира до граѓаните доколку приметат истоварање на кучиња од камиони и комбиња од други градови да пријават во полиција.

– Токму во ова насока ја контактиравме Полицијата во Струга и побаравме да застанат на влезните точки во градот да ги проверуваат комбињата или камионите за кои постои сомневање дека превезуваат кучиња скитници од другите градови од нашата држава, информира Општина Струга.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Македонија

Се прават анализи кои цени можат да се ограничат, без да има дисбаланс на пазарот

Read more

Ковачевски ја повика Бугарија да ги почитува пресудите на Судот за човекови права во Стразбур

Read more

УЈП: Апликацијата МојДДВ е прилагодена за скенирање до 2.100 денари

Read more

Без вода населба Пролет

Read more
 

Вести

Спречен транспорт на дрога вредна 100.000 евра, претреси во Арачиново, приведени двајца дилери

Читај повеќе

Се прават анализи кои цени можат да се ограничат, без да има дисбаланс на пазарот

Читај повеќе

Поскапе патарината во Србија

Читај повеќе

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Читај повеќе

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски ја повика Бугарија да ги почитува пресудите на Судот за човекови права во Стразбур

Читај повеќе

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Читај повеќе

УЈП: Апликацијата МојДДВ е прилагодена за скенирање до 2.100 денари

Читај повеќе

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Читај повеќе