Во внатрешноста на Cyberhouse бункерот на Илон Маск

Футуристичкиот концепт за дом на Илон Маск е совршена визија за постапокалиптичен свет. Основната цена за Cyberhouse е 865.000 долари. Без сомнение истата е совршен бункер за Маск.

Отпорна е на нуклеарни напади, а се напојува со комбинација од соларна енергија и ветерна енергија. Исто така има и генератор кој снабдува со енергија во ситуации на итност. Долното ниво на Cyberhouse е бункер, содржи просторија опремена со врвна технологија и просторија во која е складирано храна и медицинска опрема.

Главното ниво е за дневно престојување и содржи спални соби, бања, кујна, трпезарија, бар. Највисокото ниво има тераса во која има градина со зеленчук и билки, со сопствен систем за филтрирање на водата.

Покривот е комплетно покриен со соларни панели, а луѓето кои ќе престојуваат во бункерот ќе можат да уживаат во сонцето или во погледот кон ноќното небо кога покривот е откриен.

Повеќе за бункерот може да дознаете од видеото:

Remote video URL
реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Чиј е Ерусалим?

Read more

Вучиќ: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Read more

Има светло во тунелот: Грција го регистрираше друштвото „Крсте Мисирков“ од Воден

Read more

Архитектура

Архитектура на иднината: Како треба да изгледа една „зелена“ зграда?

Read more

Во Египет ќе се гради новата највисока зграда во светот

Read more

Најскапите градежни грешки на светот

Read more

Пловен град ќе ги спасува Малдиви од катастрофа

Read more
 

Магазин

Која храна ги ублажува менструалните болки?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со лешници и чоколадо

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Читај повеќе

Што е „развод во сон“ и дали треба да се одлучите на ваков чекор?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе