Во внатрешноста на првата 3Д принтана куќа од глина

Во италијанскиот град Равена е претставена една од првите 3Д принтани куќи направени од глина, пишува Architectural Digest. Оваа необична градба е наречена Tecla, а претставува целосно иновациски потфат на компанијата Mario Cucinella Architects.

Градбата од 645 метри квадрати целосно е изградена од локална глина и е една од првите 3Д куќи направени со 3Д печатач. Името Tecla е инспирирано од измислениот град Thekla на италијанскиот писател Итало Калвино и евоцира безвременост на древната архитектура во комбинација со технолошките можности на 21 век.

Револуционерната технологија на компанијата WASP за 3Д печатач успеа за само 200 часа да изгради уникатно издание во кое има спална соба, просторија за дневен престој и бања.

Материјалот од којшто е изградена е направен во комбинација со локална земја и вода. Исто така, материјалот е директен одговор на климатските промени на глобално ниво. Одбран е со цел да биде достапен за сите, за изградна на евтини домови. Природните елементи не само што ги намалуваат штетните ефекти на производство на вообичаени синтетички градежни елементи, туку нудат и многу предности.

Така, глината на Tecla сама може да ги урамнотежи топлинската маса и вентилацијата на ѕидовите. Или кажано со други зборови, нема потреба од клима уред.

Од компанијата велат користењето природни материјали за изградба на домови не е револуционерно откритие, туку древна пракса низ годините.

Remote video URL
реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Вучиќ: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Read more

Чиј е Ерусалим?

Read more

Вежбање со танц со Памела

Read more

Архитектура

Архитектура на иднината: Како треба да изгледа една „зелена“ зграда?

Read more

Во Египет ќе се гради новата највисока зграда во светот

Read more

Најскапите градежни грешки на светот

Read more

Пловен град ќе ги спасува Малдиви од катастрофа

Read more
 

Магазин

Која храна ги ублажува менструалните болки?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со лешници и чоколадо

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Читај повеќе

Што е „развод во сон“ и дали треба да се одлучите на ваков чекор?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе