Во здружена полициска акција во Централна Америка уапсени над 700 криминалци

Полициите на Ел Салвадор, Гватемала и Хондурас, со помош на американските безбедносни служби, уапсија повеќе од 700 членови на меѓународни криминални организации, главно членови на двата најмоќни нарко картели во Централна Америка, MS-13 и La 18 (позната како 18-та улица), соопшти американското Министерство за правда.

– Министерството за правда на САД и нашите полициски партнери од Централна Америка се посветени на продолжување на соработката во лоцирање и апсење на членовите на криминалните кланови и нивни соработници, кои се занимаваат со прекугранични криминални активности“, изјави американскиот државен обвинител (министер за правда), Вилијам Бар, пренесен од британските медиуми.

Врвен приритет на сегашниот американски претседател, Донад Трамп, беше справувањето со прекугранична мрежа за нелегална трговија со луѓе.

Неколкуте стотини членови на криминални кланови се уапсени под обвинение за тероризам, убиство, изнуда, киднапирање, перење пари, криумчарење и трговија со луѓе.

реклама

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Read more

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Read more

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Read more

Свет

Меланија Трамп со проштална порака се обрати до нацијата

Read more

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Read more

Калифорнија бара повлекување на вакцината на Moderna

Read more

ЕК: Земјите-членки на ЕУ да го следат геномот на коронавирусот

Read more
 

Вести

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Читај повеќе

Во Скопје 203 санкционирани возачи, 19 за брзо возење

Читај повеќе

Во ковид центрите во болниците низ земјава се лекуваат 359 пациенти

Читај повеќе

Вучиќ: Вакцините за Северна Македонија се пријателски и братски потег

Читај повеќе
  • play_arrow

Меланија Трамп со проштална порака се обрати до нацијата

Читај повеќе

Православните верници го слават празникот Богојавление-Водици

Читај повеќе

Сончево и ветровито, утринските температури под нула

Читај повеќе

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Читај повеќе

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Читај повеќе