Во земјотресот во Турција загинаа 49 лица, регистрирани 833 вторични потреси

Бројот на загинати во земјотресот во Западна Турција достигна 49 лица, соопшти Агенцијата за вонредни состојби и управување со катастрофи (АФАД). Повредени се 896, се вели во соопштението.

АФАД, исто така, соопшти дека по најсилниот земјотрес следувале уште 833 помали земјотреси, а 40 биле посилни од 4 степени по Рихтеровата скала.

Продолжува потрагата по преживеани од урнатините во егејскиот регион во покраината Измир.

Од болниците се испишани 667 повредени лица, а 229 лица се задржани на лекување.

Земјотрес со јачина од 7 степени според Рихтеровата скала ја потресе во петокот Западна Турција, со епицентар во Егејското Море, во близина на градот Сеферихисар во провинцијата Измир. Земјотресот се почувствува и на блиските грчки острови. Грчките сеизмолози ја проценуваат неговата јачина на 6,9. Најмалку 20 згради се урнаа во Измир. Земјотресот предизвика мало цунами што ги зафати крајбрежните улици на Сеферихисар.

Материјална штета има и на грчкиот остров Самос, каде две лица загинаа, а 20 се повредени.

реклама

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Регион

Вучиќ: Вакцините за Северна Македонија се пријателски и братски потег

Read more

Брнабиќ: Од утре почнува масовна вакцинација на граѓаните во Србија

Read more

Тарандилис: Сертификатот за вакцинација нема да биде наметнат за патување, туку целта е да ја намали бирократијата

Read more

Пристигнаа милион кинески вакцини во Србија, новинарите со приоритет во вакцинацијата

Read more
 

Вести

Нови 400 случаи на COVID-19, 11 починати и 206 оздравени пациенти

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Пензиите повисоки во просек за 185 денари, ќе се исплаќаат од 26 јануари

Читај повеќе

Најстудено во Битола, најмногу снег на Шапка

Читај повеќе
  • play_arrow

Традиционално за Водици, Путин се нурна во студена вода

Читај повеќе

Угостителите од 21 јануари ќе работат до 21 часот

Читај повеќе

Државниот инспекторат за животна средина цел на хакерски напад

Читај повеќе

Песков: Ситуацијата со Навални е внатрешно прашање на Русија

Читај повеќе

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Читај повеќе

Во Скопје 203 санкционирани возачи, 19 за брзо возење

Читај повеќе