Водич за деца за новиот коронавирус

Постои нов вид вирус што се шири низ светот. Откако се затворија училиштата и сите возрасни зборуваат за тоа, децата како вас веројатно се прашуваат „дали треба да се грижам дека ќе се разболам?“. Како да се снајдеш во овие збунувачки околности? Во ова видео ќе се обидеме да дадеме некои одговори кои ги има науката. Ќе одговориме на следните прашања:

Што е вирус?
Што е коронавирус?
Од каде се појави коронавирусот?
Како вирусот влегува во клетките?
Како ги разболува луѓето?
Како да знам дали го имам вирусот?
Како можам да помогнам?
Дали треба да се загрижам?
Што се презема за да бидеме безбедни?
До кога ќе бидат затворени училиштата?
Дали можам да се гледам со пријателите?
Кога ќе заврши ширењето на коронавирусот?

реклама

Останато

Патки во фамилијарна прошетка по Вардар

Read more

Вирален хит: Борба меѓу два алигатора во Јужна Каролина

Read more

Бегство од Дубаи: Каде се исчезнатите принцези?

Read more

Раперот Свормз удри во автобус и го уништи неговото Ferrari

Read more

Нови видеа

play_arrow

Тимот на „отпишаните“: 11 фудбалери кои се потценети во нивните татковини

Read more
play_arrow

Здрава опција: Како да направите пилешки прсти во рерна?

Read more
play_arrow

Креативни идеи за брз и вкусен појадок

Read more
play_arrow

Храна која го намалува нивото на тестостерон

Read more
play_arrow

Лет со целосно електрична Cessna

Read more
play_arrow

Уметноста на изведувањето пенал

Read more
play_arrow

Патки во фамилијарна прошетка по Вардар

Read more
play_arrow

Неделен план со вежби за слабеење за мајки

Read more
play_arrow

Анимација од идната историска мисија на НАСА и SpaceX

Read more
play_arrow

Вирален хит: Борба меѓу два алигатора во Јужна Каролина

Read more
play_arrow

Како да ја користите апликацијата Zynn?

Read more
play_arrow

Ако сте фан на „Stranger Things“, погледете ги и овие серии на Netflix

Read more