Водителките во Авганистан сепак ги покрија лицата

Водителките на главните авганистански телевизии денеска се појавија на екраните со бурка што им ги покрива лицата, еден ден откако се спротивставија на наредбата на талибанците да го сторат тоа.

Откако се вратија на власт минатата година, талибанците повторно воведоа низа ограничувања за граѓанското општество, од кои многу се ограничувања на правата на жените.

На почетокот на мај највисокиот лидер на талибанците издаде наредба со која се бара од жените во јавноста да мора да бидат целосно покриени, што го вклучува и лицето, а за тоа идеална е традиционалната бурка.

Порано беше доволно жената да носи шал за да ја покрие косата.

Сличен декрет важеше и за време на претходното владеење на талибанците од 1996 до 2001 година.

Авганистанскиот министер за промовирање на доблест и спречување на пороци им нареди на телевизиските водители од телевизиите TOLOnews, Ariana Television, Shamshad TV и 1TV од вчера да мора да ја почитуваат оваа наредба на лидерот на талибанците. Тие, меѓутоа, првично, вчера, одлучија да не ја извршат наредбата, излегувајќи на телевизиите без покриено лице, но денеска се премислија и носеа бурка, со која им се гледаат само очите.

Водителката на телевизијата TOLONEnews изјави дека тие се спротивставиле и сè уште се против носењето бурка, но дека телевизијата била под притисок на талибанците, кои им соопштиле дека секој водител кој ќе одбие да го стори тоа, ќе треба да бара нова работа и да работи нешто друго.

Портпаролот на Министерството за доблест и спречување на пороците изјави дека властите немале намера да ги принудат водителките да ги напуштат своите работни места.

-Задоволни сме што телевизиите правилно ги исполнија своите обврски, изјави тој за француските медиуми.

Талибанците претходно наредиле жените кои работат во владата да бидат отпуштени доколку не го почитуваат новиот кодекс на облекување. Вработените мажи, исто така, можат да бидат суспендирани доколку нивните сопруги или ќерки не ги почитуваат овие наредби.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Свет

Сериозна криза во Турција: Сиромаштијата расте, инфлацијата над 70%

Read more

Медведев: Секој упад на Крим ќе се смета за објава на војна против Русија

Read more

46 мртви мигранти најдени во камионска приколка во Сан Антонио

Read more

Усвоени измените со кои трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Read more
 

Вести

Сериозна криза во Турција: Сиромаштијата расте, инфлацијата над 70%

Читај повеќе

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Читај повеќе

Медведев: Секој упад на Крим ќе се смета за објава на војна против Русија

Читај повеќе
  • play_arrow

46 мртви мигранти најдени во камионска приколка во Сан Антонио

Читај повеќе

Сончево и топло, попладне појава на пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Усвоени измените со кои трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Читај повеќе
  • play_arrow

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Читај повеќе

Одмазда за Калининград: Литванија изложена на голем сајбер напад од Русија

Читај повеќе

Раст на цената на златото по најавата дека Г7 ќе забрани увоз од Русија

Читај повеќе