Војната почна, едната страна располага со драстично повеќе војници

Најмалку 23 загинати е тажниот епилог на новата војна што изби во светот, меѓу Азербејџан и Ерменија, околу спорната област Нагорно-Карабах.

Територијалниот спор меѓу двете земји - еден од најстарите во светот - повторно изби во фокус на светската јавност, а вчера бевме сведоци на најтешките судири во изминативе неколку години.

Независни извори објавија дека најмалку 23 луѓе биле убиени вчера во судирот меѓу двете поранешни советски републики околу спорниот регион Нагорно-Карабах.

URL

Министерството за одбрана на Ерменија објави дека ерменските сили собориле два азербејџански хеликоптера и три беспилотни летала во Нагорно-Карабах.

Министерството за одбрана на Азербејџан, пак, претходно објави дека ерменските сили отвориле оган долж линијата на раздвојување и дека имало цивилни жртви.

URL

Министерството за одбрана на Ерменија преку соопштение тврди дека Азербејџан изгубил 4 хеликоптери, 15 дронови и 10 тенкови и борбени возила во конфликтите во Нагорно-Карбах, пренесува РИА Новости. Министерството за одбрана на Ерменија објави и снимки од уништување на тенкови.

URL

И двете земји прогласија воена состојба и го повикаа машкото население на мобилизација. Сите овие години Турција отворено го поддржува Азербејџан, а зад Ерменија стои Русија која се нуди како медијатор во преговорите.

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган вчера го повика ерменскиот народ да ја земе својата иднина во свои раце и да се сврти против „власта која ги влече во катастрофа и оние кои ги користат како марионети“.

Remote video URL

Регионот е меѓународно признаен како дел од Азербејџан, но под контрола на етнички Ерменци. Кога Нагорно-Карабах се отцепи во почетокот на 90-тите, во борбите загинаа десетици илјади луѓе.

Сите параметри на воена способност и опременост покажуваат дека Азербејџан е поподготвен за воен судир со Ерменија.

Според податоците од сајтот globalfirepower.com Ерменија има 1.696.085 подготвени војници, а Азербејџан располага со 5.042.346 достапни луѓе за војување.

реклама

Свет

Во кои земји е задолжително носењето маски на отворено?

Read more

Tерористот од Ница е туниски имигрант

Read more

Макрон ќе распореди војска во близина на црквите и училиштата

Read more

Радикален исламист вооружен со нож уапсен во центарот на Лион

Read more

Вести

Шилегов: Скопје беше прва локална самоуправа во Европа со проект „Култура во време на корона“

Читај повеќе

Во кои земји е задолжително носењето маски на отворено?

Читај повеќе

Приведени 8 дилери од Кавадарци, пронајдено кокаин, хашиш, марихуана

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 862 новозаразени и 14 починати

Читај повеќе

Tерористот од Ница е туниски имигрант

Читај повеќе
  • play_arrow

Какви тенкови им прати Русија на Србите?

Читај повеќе

Куманово една од петте општини во државата која ќе се дигитализира

Читај повеќе

Макрон ќе распореди војска во близина на црквите и училиштата

Читај повеќе

Кривична пријава за Лидија Димова, сопственикот на В.Е.З. Трејд и двајца соработници во Агенцијата

Читај повеќе