Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Најпродаваното електрично возило во Европа во октомври 2020 година е Volkswagen ID.3, со испорачани 10.475 примероци. Компанијата Volkswagen, инаку, со десетлетија го имаше најпродаваниот конвенционален автомобил во Европа – моделот Golf, а сега, се чини, го презема водството и во областа на електромобилите.

Volkswagen ID.3

Европскиот пазар на автомобили забележа пад на продажбата од 7 отсто минатиот месец, но во истовреме, продажбата на електромобили (хибриди и целосно електрични возила) скокна за 153 насто во споредба со истиот месец лани. На овој начин, електрифицираните возила веќе ги надминуваат дизел-возилата во продажбата.

Renault Zoe

Продажбата на чисто електрични автомобили скокна за 197 отсто од октомври минатата година. На второто место, по Volkswagen е Renault Zoe со 9.778 продадени возила, а трет најпродаван електромобил е Hyundai Kona Electric со 5.261 возила.

На место број 4 е KIA e-Niro (3.868 продадени автомобили), а петти е Peugeot e-208 (3.757 автомобили). Меѓу првите 10 се Smart Fortwo, BMW i3, Vauxhall Corsa на Opel, Mini Cooper SE и Nissan Leaf.

Интересно е што моделите на Tesla не се меѓу првите десет најпродавани електромобили.

реклама

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Read more

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Read more

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Read more

Авто новости

Поглед во тјунираниот Mini John Cooper Works GP

Read more

Нова ера за BMW?

Read more

Погледнете како вози летачки Cadillac

Read more

Hyperion XP-1 ги покори улиците на Лас Вегас

Read more
 

Автомобили

  • filter

Поглед во тјунираниот Mini John Cooper Works GP

Читај повеќе

Нова ера за BMW?

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете како вози летачки Cadillac

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Hyperion XP-1 ги покори улиците на Лас Вегас

Читај повеќе

Потполно новата Lada Niva пристигнува во 2024 година

Читај повеќе

Се бара повлекување на 158.000 автомобили на Tesla поради дефект

Читај повеќе
  • filter

Fiat Panda Cross е најдобриот кросовер за 2020 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа испораката на Bugatti Divo, вреден 5,4 милиони долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Леброн Џејмс го претстави новиот електричен Hummer

Читај повеќе