Volkswagen ја најави премиерата на Touareg

Германскиот автомобилски гигант утре ќе ја претстави рестилизираната верзија на својот најголем теренец во Европа.

Секако, станува збор за моделот Touareg, кој веќе некое време не е во фокусот на компанијата, но сепак има лојална клиентела.

Тоа е моделот кој до неодамна беше последен од Volkswagen со V8 дизел мотор, а сега и тој е заменет со електрификација.

Според достапните информации, обновениот Touareg ќе биде препознатлив по новите IQ.LIGHT HD matrix фарови, дополнително поврзани со светлосна лента.

Новина е што кај овој модел светлосната врска ќе ги има долните рабови на светлата како појдовни точки, а не на пример како Golf каде што се поврзани горните внатрешни рабови.

Приказната за светлата, барем оние предните, завршува со претходно познати информации, а тоа е дека секое светло се состои од 19.200 LED диоди.

Со новите светла доаѓаат и нови браници, а веројатно ќе бидеме сведоци на редизајнирана решетка за ладилникот.

Назад, најголемата иновација е осветленото лого на брендот. Ова ќе го направи Touareg првиот европски модел со овој додаток, кој се очекува брзо да се прошири во остатокот од гамата.

Внатрешноста нема значително да се разликува од сегашниот модел. Volkswagen ветува помеки материјали, особено на централниот потпирач за рака и централната конзола.

Мултимедијалниот систем во новото издание носи подобрени гласовни команди и безжични Android Auto и Apple CarPlay.

Во однос на безбедноста, VW откри дека Touareg добива сензор на покривот кој открива покривна кутија (ако е вграден) и потоа соодветно го прилагодува системот ESC.

Ревидирана е и воздушната суспензија.

Што се однесува до погонот, треба да се каже дека Touareg R eHybrid останува во понудата. Моментално, во комбинација со бензинецот 3.0 V6, произведува 462 КС, а батеријата од 17,9 kWh обезбедува автономија од 47 километри.

URL
Тагови
реклама

Авто новости

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Read more

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Read more

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Read more

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Read more
 

Автомобили

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Читај повеќе
  • filter

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Читај повеќе
  • play_arrow

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Читај повеќе

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Читај повеќе

Што означуваат зелените ленти што се појавија на патиштата во Словенија?

Читај повеќе

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе