Volkswagen објави тизер за Polo GTI

Volkswagen го претстави освежениот модел Polo минатиот месец, а сега објавија тизер со кој го најавуваат пристигнувањето на моделот GTI.

GTI ќе биде подинамичен и помоќен, а ќе го красат традиционалните црвени детали. Како и Golf GTI, и Polo GTI ќе добие LED дневни светла со 5 модули. Црвената линија над осветлената лајсна е исто така наследена од моделот Golf GTI, па моќниот хетчебек од Б сегментот изгледа малку поагресивно.

VW не ги откри деталите за погонот, но се претпоставува дека ќе го движи 2,0-литарски турбо бензин мотор кој испорачува 197 коњски сили и 320 Nm максимален вртежен момент.

Од 0 до 100 км/час забрзува за 6,7 секунди, а максималната брзина изнесува 237 км/час.

Стандардниот Polo го движи помал 1,0-литарски TSI мотор. Наскоро ќе бидат окриени повеќе детали за овој модел.

реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Amazon годишно уништува милиони непродадени уреди

Read more

Авто новости

Ова е новиот Peugeot 308 караван

Read more

Dacia го претстави освежениот Duster

Read more

Пристигнува електричната Mazda MX-5

Read more

Кој ќе победи во трка меѓу Lamborghini и SUV од 1.027 КС?

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Volkswagen го претстави Golf GTE Skylight Wörthersee

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот Peugeot 308 караван

Читај повеќе
  • filter

Dacia го претстави освежениот Duster

Читај повеќе

Пристигнува електричната Mazda MX-5

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој ќе победи во трка меѓу Lamborghini и SUV од 1.027 КС?

Читај повеќе

Легендарната Toyota Supra од „Fast and Furious” продадена за 550.000 долари

Читај повеќе

Audi престанува со производство на бензински и дизел мотори веќе од 2026 година

Читај повеќе
  • filter

Започна производството на новиот Nissan Qashqai

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е побрз: Audi RS e-tron GT или Tesla Model S?

Читај повеќе