Волстрит паѓа седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

По големите осцилации на Волстрит, цените на акциите паднаа минатата недела, седми пат по ред, бидејќи инвеститорите стравуваат дека поради високата инфлација, американската ФЕД агресивно ќе ги зголеми каматните стапки, што може да предизвика рецесија.

На Волстрит, Dow Jones се лизна за 2,9 отсто на 31.261 поен минатата недела, додека S&P 500 потона за 3 отсто на 3.901 поен, а индексот Nasdaq 3,8 отсто на 11.354 поени. Падот на индексот S&P 500 и Nasdaq седум последователни недели не е забележан од кризата со dot.com во 2001 година, додека падот на Dow Jones осум последователни недели не е забележан од Големата депресија во 1932 година.

Пазарот е „на игли“ бидејќи се очекуваат натамошни агресивни зголемувања на каматните стапки на Федералните резерви на САД, што би можело да ја втурне економијата во рецесија.

Бидејќи инфлацијата во САД е на највисоко ниво во последните 40 години, над 8 отсто, ФЕД ги зголеми каматните стапки за 0,75 процентни поени од март и се очекува дополнително да ги зголеми за 0,50 процентни поени барем во следните две сесии.

Инвеститорите стравуваат дека поради тоа, но и поради војната во Украина и прекините во синџирите на снабдување, економијата би можела да западне во рецесија.

Аналитичари: 35 проценти шанси за рецесија

Аналитичарите на Goldman Sachs рекоа дека има 35 отсто шанси за рецесија во следните две години, додека инвестицискиот институт Wells Fargo Investment Institute рече дека очекува блага рецесија во американската економија кон крајот на оваа година и почетокот на следната година.

„Реалноста е дека инфлацијата е висока, а каматните стапки растат. Сè додека стапката на инфлација не почне да се забавува, пазарот ќе биде многу нестабилен, што мислиме дека ќе се прошири во поголемиот дел од летните месеци“, рече Тери Сандвен, стратег во U.S. Bank Wealth Management.

Меѓу најголемите губитници беше технолошкиот сектор, кој забележа најголем раст во последните години поради кризите со корона. Но, амбиент со повисоки каматни стапки не е во корист на секторот.

Под притисок беше и малопродажниот сектор бидејќи деловните резултати на трговските синџири покажуваат дека нивните оперативни трошоци растат, додека зголемената инфлација ја намалува куповната моќ на населението.

Поради високата инфлација, зголемените каматни стапки, забавувањето на економскиот раст, војната во Украина и прекините во синџирот на снабдување, S&P 500 падна за околу 18 отсто од почетокот на годината, додека индексот Nasdaq потона за околу 27 отсто.

И на европските берзи цените на акциите паднаа минатата недела, но многу поблаг отколку на Волстрит. Лондонски FTSE индекс се намали за 0,4 отсто, на 7.389 поени, додека франкфуртски DAX се лизна за 0,3 отсто, на 13.981 поени, а париски CAC 1,2 отсто, на 6.285 поени.

На токиската берза индексот Nikkei минатата недела порасна за 1,2 отсто на 26.739 поени.

Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Бизнис

Раст на цената на златото по најавата дека Г7 ќе забрани увоз од Русија

Read more

Унгарска MOL го ограничува купувањето горива

Read more

Цените на нафтата стагнираат

Read more

Норвешка ѝ доаѓа на помош на ЕУ откако Русија ја намали испораката на гас

Read more
 

Вести

Усвоени измените со кои трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Читај повеќе
  • play_arrow

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Читај повеќе

Одмазда за Калининград: Литванија изложена на голем сајбер напад од Русија

Читај повеќе

Раст на цената на златото по најавата дека Г7 ќе забрани увоз од Русија

Читај повеќе

Одземени лиценците на БЕГ и за дистрибуција и снабдување со топлинска енергија

Читај повеќе

Русија не може да го плати надворешниот долг за првпат по Октомвриската револуција од 1917 година

Читај повеќе

Употребата на придавката за граѓаните на Северна Македонија е ненамерна грешка, велат од Кабинетот на Макрон

Читај повеќе

180 ковид-позитивни во изминатите три дена, починати нема

Читај повеќе

Поевтинуваат бензините и дизелот

Читај повеќе