Volvo има ново лого

Визуелниот идентитет на шведскиот производител не се промени многу во текот на изминатите девет децении.

Volvo е уште една во низата автомобилски компании кои одлучија да го модернизираат и прилагодат своето лого на новото време и трендот на електрификација и дигитализација што ја зафати автомобилската индустрија.

Логото на препознатливиот бренд сега е поедноставено, вратено од 3Д на 2Д приказ, а доминираат црни тонови наместо сини и сребрени.

Volvo не прецизира кога новото лого ќе почне да се применува на моделите на производителот, а некои автомобилски медиуми тврдат дека тоа нема да се случи до 2023 година.

Volvo го користи своето лого Iron Mark од 1930 година, иако оттогаш амблемот претрпе голем број промени.

Од 2000 година, сменети се дури три логоа, сите со 3Д ефект на симболот и синиот натпис Volvo.

Бројни производители на автомобили, како што се Volkswagen, BMW, GM, Nissan, Renault и Kia,ги ажурираа своите логоа во последните неколку години.

Карактеристично за сите е што го поедноставија логото и го направија дводимензионално.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Авто новости

Рекордна продажба на Porsche во првите 9 месеци

Read more

Кога е време за нови бришачи?

Read more

Ford го претстави редизајнираниот Focus

Read more

Хибридниот Honda HR-V наскоро пристигнува во Европа

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Lamborghini Huracan Turbo или Kawasaki H2R - кој е побрз?

Читај повеќе

Рекордна продажба на Porsche во првите 9 месеци

Читај повеќе

Кога е време за нови бришачи?

Читај повеќе
  • filter

Ford го претстави редизајнираниот Focus

Читај повеќе
  • play_arrow

Хибридниот Honda HR-V наскоро пристигнува во Европа

Читај повеќе

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Врвен луксуз: Претставена четвртата генерација Lexus LX 600

Читај повеќе

Како да го заштитите автомобилот од кражба?

Читај повеќе

Дали знаете што сѐ може да направи вашиот автомобил?

Читај повеќе