Volvo подготвува нов електричен автомобил

Уште од почетокот на декември, Volvo соопшти дека започнува со производство на електрични мотори во нивната фабрика во Шведска. 

До 2025 година дури 50% од продажбата ќе бидат потполно електрични модели.

Во 2021 година ќе го претстават нивниот нов електричен автомобил.

Премиерата ќе биде на 2 март, а тогаш јавноста ќе добие повеќе информации за стратегијата за електрификација.

Нема многу информации, освен дека ќе ја користи CMA платформата и Volvo XC40 Recharge.

„Ќе ве држиме во неизвесност додека да го претставиме автомобилот, но ви ветуваме дека ќе биде одличен“, изјави директорот на компанијата Volvo, Хакан Самуелсон.

Тагови
реклама

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Концепти

Светските автомобилски новинари го тестираат хиперспортскиот прототип на Римац

Read more

Кинеска компанија подготвува автомобил кој го прочистува воздухот

Read more

Electron Quasar: Хиперавтомобил кој ќе развива 2.300 КС

Read more

Пред светската премиера - објавени фотографии од Mercedes Ц класа

Read more
 

Автомобили

  • filter

Уникатниот Bugatti од 16,7 милиони евра е подготвен за испорака

Читај повеќе

Електрична паркинг сопирачка - што се случува ако ја активирате додека возите?

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов вид воздушен транспорт: Би се возеле ли со летечки автобус?

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Porsche Taycan

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Што нуди новиот NX, првиот Lexus со plug-in хибриден погон?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Премиера: Volkswagen T7 Multivan

Читај повеќе

Кои е-автомобили можат да поминат најмногу километри пред да се испразни батеријата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пристигна Tesla Model S Plaid со над 1.000 коњски сили

Читај повеќе

Honda со тизери го најави новиот Civic

Читај повеќе