Вориорс го преживеаја лудото шоу на Дончиќ - една победа ги дели од финалето

Голден Стејт Вориорс дојдоа на чекор до финалето на НБА, откако ги победија Маверикс со 109:100 во Далас и ја зголемија предноста во серијата на 3-0, што ниту една екипа во историјата на лигата не ја пропушти.

Веќе утревечер Вориорс ќе имаат можност со нова победа да стигнат до шестото финале во последните осум години и да атакуваат на четвртата титула во тој период.

На Далас повторно не му помогна феноменалниот настап на Лука Дончиќ, кој постигна круг од 40 поени (шут 11/23, тројки 4/9, слободни фрлања 14/17) со 11 скока, три асистенции, две блокади, една украдена и три изгубени топки. Спенсер Динвиди постигна 26 од клупа, а Џејлен Брунсон постигна 20 поени, но преостанатите тројца стартери на Далас заедно постигнаа само 12. Особено бескорисен беше Реџи Булок, кој ги промаши сите 10 удари на натпреварот.

Remote video URL

Кога Дончиќ ќе постигне 40 или повеќе, Мавс главно губат

За Дончиќ ова беше осми натпревар со најмалку 40 поени во плеј-офот, што го прави независен рекордер на Маверикс, одвојувајќи се од Дирк Новицки. За тој рекорд на Словенецот му беа потребни само 26 плеј-оф натпревари.

URL

Но, загрижувачки е тоа што од осумте споменати натпревари, Далас победи само на два. Дончиќ со таков сооднос 2-6 има најлош сооднос од сите играчи кои барем петпати во историјата забиле 40 во плеј-офот. Впрочем, само Расел Вестбрук сè уште има негативен сооднос (3-4).

URL

Вориорс до победата ги предводеше Стеф Кари со 30 поени, 11 асистенции и пет скока, а блескаше и Ендрју Вигинс со 27 поени, 11 скока и три асистенции. Иако гостите не шутираа многу подобро од Далас, ја искористија неговата најголема слабост и ја добија битката во скокови (47-33) и ја ублажија нивната најголема маана и го ограничија бројот на загубени топки на само десет.

реклама

Кошарка

Војдан Стојановски уште две сезони во МЗТ

Read more

Букмејкерите за новата сезона најмногу шанси им даваат на Бостон и на Феникс

Read more

Јончевски: Пласман на ЕУРО по пауза од 10 години би бил успех за оваа репрезентација

Read more

Ултиматум на Дурент: Ќе останам ако ги отпуштите овие двајца

Read more
 

Спорт

Работнички гневен на лошото судење против Академија Пандев

Читај повеќе

Тен Хаг ги казни фудбалерите на Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Ивановски не го заврши маратонот, златото на градите на Рингер

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте до Тухел: Требаше да те сопнам, ќе беше заслужено

Читај повеќе
  • play_arrow

За првата победа Мурињо частел 60 пици

Читај повеќе
  • play_arrow

Халеп победничка на турнирот во Торонто

Читај повеќе

Чави: Левандовски ќе почне да дава голови, само е прашање на време

Читај повеќе

Војдан Стојановски уште две сезони во МЗТ

Читај повеќе
  • play_arrow

За неколку седунди 8 болиди се забија во ограда

Читај повеќе