Voyager 1 се „разбуди“ и повторно испраќа податоци

Voyager 1, најоддалеченото летало во вселената испратено од човекот, испраќа податоци од сите четири свои научни инструменти, соопшти НАСА.

Тоа значи дека агенцијата повторно добива податоци за плазма бранови, магнетни полиња и честички од вселената.

Voyager 1 престана да испраќа податоци минатиот ноември, а поправката беше полн со предизвици бидејќи инженерите мораа да чекаат 45 часа за да добијат повратни информации. Во април агенцијата успеала да добие информации за статусот на леталото, а во мај пристигнале научни податоци од два нејзини инструменти.

Сега НАСА вели дека Voyager 1, кој е на повеќе од 15 милијарди милји од Земјата, „спроведува нормални научни операции“ и дека агенцијата само треба да го ресинхронизира софтверот за следење на времето.

Не е лошо за сонда која продолжи да работи речиси 47 години. Voyager 1 првично беше лансиран во 1977 година во петгодишна мисија за проучување на Јупитер и Сатурн. И покрај повремените проблеми со него и Voyager 2, НАСА постојано наоѓа начини да го продолжи животниот век на овие сонди, како што е користење на резервна моќност или отпуштање погони кои не биле користени речиси три децении.

Voyager 1 го продолжува своето патување, обезбедувајќи ни скапоцени сознанија надвор од границите на нашиот Сончев Систем и инспирирајќи ги идните генерации истражувачи да стигнат уште подалеку во бесконечниот универзум.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Наука

Дали вирусите во древните египетски мумии може да предизвикаат „чума“ денес?

Read more

Најстариот пештерски цртеж откриен во Индонезија

Read more

Што е квантна технологија? 6 примери од секојдневниот живот

Read more

НАСА испраќа „вештачка ѕвезда“ во орбитата на Земјата

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата европска ракета Ariane 6 лансирана во вселената

Читај повеќе

Дали вирусите во древните египетски мумии може да предизвикаат „чума“ денес?

Читај повеќе

Пробиени 10 милијарди лозинки: Дали вашата е меѓу нив?

Читај повеќе