Враќање на гигантот: Xbox конзолите рушат рекорди

Microsoft бележи пораст на заработката за дури 51 процент, односно 5 милијарди долари заработка, што е нов рекорд благодарение на Xbox конзолите.

Xbox Game Pass од 15 милиони порасна на 18 милиони претплатници, додека Xbox Live исто така има 100 милиони корисници.

Побарувачката за новите конзоли Xbox Series X и Xbox Series S е исто така голема.

Со пристигнувањето на новата генерација, продажбата на хардвер е зголемена за 86% за разлика од порано, што доведе до рекордна заработка благодарение на конзолите. Побарувачката е голема, но од Microsoft планираат да пуштат поголем број конзоли во продажба по 1 април.

Оваа година ќе биде успешна за Microsоft и брендот Xbox, а во план се да направат и околу 30 нови Xbox видеоигри. Microsoft планира во наредниот период да забележи раст од дури 40%.

реклама

Хардвер

Поглед во новите Samsung Galaxy Book Pro и Pro 360

Read more

Apple го претстави редизајнираниот iMac

Read more

Концептот Fold ’n Roll го трансформира смартфонот во таблет

Read more

Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Како телескопот James Webb ќе открива вонземски живот во вселената?

Читај повеќе

Instagram конечно воведува една долгоочекувана опција

Читај повеќе

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

И Кинезите слетаа на Марс

Читај повеќе

Вакцините на база на мРНК ефикасни против индиската мутација на коронавирусот

Читај повеќе

Samsung подготвува гејмерски смартфон

Читај повеќе

Астероид поголем од Кеопсовата пирамида ќе мине крај Земјата

Читај повеќе

Sony подготвува повеќе од 25 видеоигри за PlayStation 5

Читај повеќе

Некои вируси имаат различна ДНК која содржи вонземски дел

Читај повеќе