Враќање на легендата: Дали би возеле „рено четворка“ на струја?

Два од најлегендарните модели во историјата на францускиот автомобилски гигант би можело да се најдат повторно во производната гама.

Директорот на Renault, Лука де Мео, размислува за „оживување“ на „четворката“ и „петката“, најпопуларните модели на францускиот производител во втората половина на минатиот век.

Меѓутоа, за разлика од оригиналните модели, современите Renault 4 и Renault 5 би имале исклучиво погон на електрична енергија.

Според Reuters, првиот човек на компанијата утре ќе го претстави новиот производствен план со кој се очекува да се дефинира на кои модели ќе се фокусира Renault во иднина.

Веќе се шпекулира дека можно е некои од актуелните модели, како Talisman, Scenic и Espace, да бидат укинати, додека истовремено се размислува за одново воведување на моделите 4 и 5, но во верзии на струја.

Групацијата Renault исто така планира нови електрични модели во рамките на спортскиот бренд Alpine.

реклама

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Од утре почнува пописот - еве кој прв ќе се попишува

Read more

Тешка сообраќајна несреќа на Пониква, загина девојче

Read more

Авто новости

Хит - електричен автомобил кој чини 4.500 долари

Read more

Mercedes C-Class на струја ќе стигне по 2024 година

Read more

Играчите на Реал ги добија новите Audi „ѕверки“: Кој го избра најскапиот модел?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more
 

Автомобили

Хит - електричен автомобил кој чини 4.500 долари

Читај повеќе

Mercedes C-Class на струја ќе стигне по 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Играчите на Реал ги добија новите Audi „ѕверки“: Кој го избра најскапиот модел?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа возниот парк на Илон Маск?

Читај повеќе
  • filter

Освежениот MINI со 5 врати пристигнува во март

Читај повеќе
  • filter

Ова е најмоќниот Land Rover Defender кој развива 525 коњски сили

Читај повеќе

Колку се различни жените и мажите кога купуваат автомобил?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ставајте појас во кола, токму тоа му го спаси животот на Тајгер Вудс во сообраќајката

Читај повеќе