Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Компирот е неисцрпен извор на гастрономска инспирација и може да се подготви на 1001 начин.

 

Дали некогаш сте се обиделе да го печете во мешавина од стопен путер, пармезан и лук во прав? Тоа е фантастична комбинација која го подобрува вкусот, но и текстурата на компирот.

Состојки:

4 помали компири

6 лажици путер

3 лажици рендан пармезан

лук во прав по желба

сол и бибер по желба

Подготовка:

1. Загрејте ја рерната на 200 степени Целзиусови.

2. Стопете го путерот и ставете го во правоаголен огноотпорен сад рамномерно на дното.

3. Путерот зачинете го со ренданиот пармезан и лук во прав.

4. Добро измијте и измијте ги компирите. Исушете ги и пресечете ги на половинки. Ставете ги компирите во рерна на стопениот путер со лушпата свртена нагоре.

5. Ставете сол и бибер на компирите.

6. Ставете ги компирите да се печат во рерна околу 40 до 45 минути, или додека не се готови.

7. Оставете компирите да се изладат најмалку пет минути пред да ги извадите од огноотпорниот сад. Ако се обидете да ги извадите од тавата жешки, крцкавата кора ќе се распадне и ќе остане на дното на садот.

8. Послужете со кисела павлака и малку свежи зачини.

Remote video URL
Тагови
реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Рецепти

Од италијанската кујна: Паста карбонара со маслинки

Read more

Марокански деликатес: Зачинети јајца со леблебии и чери домати

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Рецепт на денот: Пилешки стек со чери домати и моцарела

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе