Времеплов: 33 години од највредниот пенал на Дарко Панчев

Филип Здравески
/ 29.05.2024 / 18:29

На 29 мај во 1991 година на стадионот „Сан Никола“ во Бари, Црвена звезда како претставник на поранешна Југославија стана европски шампион откако на пенали со 5:3 го победи француски Олимпик од Марсеј.

Македонецот шутираше во последната, петта серија, со десната нога биејќи неодбранливо за голманот Паскал Олмета, кој не ја погоди ни страната.

Заедно со Панчев титулата ја освои и Илија Најдоски, а двајцата станаа првите Македонци што се закитиле со признанието шампиони на Европа во натпреварувањето што понаредната сезона стана познато како лига на шампиони. Дури во 2010 година им се придружи Горан Пандев кога пехарот го крена во дресот на Интер.

реклама

Фудбал

Синдикатот на фудбалери поднесе тужба против ФИФА

Read more

ВАР офсајд на венецуелски начин

Read more

Бордо исфрлен во третата лига

Read more

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Read more

Нови видеа

play_arrow

Emily in Paris: Објавен трејлерот за првиот дел од четвртата сезона

Read more
play_arrow

Кои се најнеобичните историски артефакти ширум светот?

Read more
play_arrow
Како астронаутите јадат, пијат и спијат во вселената?

Како астронаутите јадат, пијат и спијат во Меѓународната вселенска станица?

Read more
play_arrow

Смешки колку сакаш - фејл компилација

Read more
play_arrow

Бајден има ковид

Read more
play_arrow

Како изгледаат најтесните куќи во светот?

Read more
play_arrow

Што ви се случува во телото кога вежбате?

Read more
play_arrow

Како ќе изгледа Земјата за 10.000 години?

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за Godzilla x Kong: The New Empire

Read more
play_arrow

Како изгледаше Бренда во првата епизода од „Беверли Хилс“?

Read more
play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Read more
play_arrow

Не си играј со времето: Фејл компилација

Read more