Времеплов: Пред 18 години Кометал ЃП стана европски шампион

На денешен ден пред точно 18 години, осносно во 2002 година, Кометал Ѓорче Петров во реванш-финалниот натпревар од женската Лига на шампиони го совлада Херц и конечно стана европски шампион.

Кометал славеше уште на првиот натпревар во Унгарија со 27:25, а реваншот под Кале го доби со четири разлика, односно 26:22 на огромна радост на публиката која ја исполни салата до последното место. На плоштадот „Македонија“ во Скопје на голем видео-бим натпреварот го следеа сите оние кои не успеаја да набават билет, а и покрај дождот атмосферата беше одлична.

Во таа златна генерација во македонскиот ракомет играа Индира Кастратовиќ, Гордана Нацева, Олга Бујанова, Луминица Дину, Наталија Малахова, Андријана Будимир, Лариса Киселова, Анжела Платон, Милева Велкова, Мирјана Чупиќ, Оксана Плошчинска, Ана Андрјушенко, Ирина Калиниченко и Елена Златановска. Клубот беше спонзориран од Трифун Костовски кој беше најзаслужен за создавањето на тимот.

Remote video URL

Тоа беше второ финале за Кометал откако првото во 2000 година го загуби од австриски Хипо. Во 2005 по трет пат стигна до финалето, но загуби од дански Слагелсе.

реклама

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Read more

Не е до оргазмот: Зошто сексот нѐ прави среќни?

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Ракомет

Познати групите и календарот за турнирот во Струга

Read more

Германски медиуми: Филип Лазаров позитивен на COVID-19

Read more

Среќен роденден, Тимур Дибиров!

Read more

Извлечени групите за новата сезона во ракометната Суперлига

Read more

Спорт

Косовскиот шампион пред исфрлање од ЛШ поради позитивни фудбалери

Читај повеќе

Дури 151 фудбалер во Бразил е заразен со COVID-19

Читај повеќе

Пелистер му подаде рака на Силекс давајќи му два дена одмор пред ЛШ

Читај повеќе

Мата: Преморени сме, но важно поминавме

Читај повеќе

Меси купи стан во Милано и повторно ги разгоре шпекулациите

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се седумте фудбалери со нула голови сезонава?

Читај повеќе

Интер по десет години во полуфинале на европско натпреварување

Читај повеќе

Арсенал дава 18 милиони фунти за да се ослободи од Озил

Читај повеќе

Надал: Ги почитувам тенисерите кои решија да играат на УС Опен, можеби им требаат пари

Читај повеќе