Времеплов: Се сеќавате на волејот на Зидан?

Пред точно 18 години во финалето од Лигата на шампионите беше постигнат еден од најубавите голови, а автор на ремек делото беше Зинедин Зидан.

Тој 15 мај 2002 година во финалето на „Хампден Парк“ во Глазгов се сретнаа Реал Мадрид и изненадувањето Баер од Леверкузен.

Реал поведе уште во 8. минута преку Раул Гонсалес, но само пет минути подоцна израмни бразилскиот дефанзивец Лусиу.

И тогаш - магија. Се играше 45. минута и сите чекаа судијата Урс Мајер да означи полувреме. Сантјаго Солари со долга топка по левата страна го пронајде Роберто Карлос кој го претрча Золтан Шебешчен и повеќе напамет ја нафрли топката. Но, точно каде што чекаше Зизу, а тој без многу размислување со мајсторски волеј го совлада Ханс-Јерг Бут.

Remote video URL

До крајот резултатот остана непромет, па магијата на Зидан се покажа решавачка. Реал дојде до, тогаш, својата 9-та титула.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Фудбал

Депај нема да го нашушти Лион

Read more

Агуеро веројатно нема да заигра за Сити до ноември

Read more

Почнува Серија А: Кој ќе го запре Јувентус?

Read more

Се враќа публиката во Калчото: В недела на две средби ќе има гледачи

Read more

Спорт

Депај нема да го нашушти Лион

Читај повеќе

Агуеро веројатно нема да заигра за Сити до ноември

Читај повеќе

Почнува Серија А: Кој ќе го запре Јувентус?

Читај повеќе
  • play_arrow

Адетокунбо вторпат по ред прогласен за најкорисен играч во НБА

Читај повеќе

Се враќа публиката во Калчото: В недела на две средби ќе има гледачи

Читај повеќе

ГП во Монца е најдобра трка сезонава според фановите

Читај повеќе

Игуаин потпиша за Интер Мајами

Читај повеќе

Ако Шкендија приреди чудо со Тотенхем, ќе има полесна задача во плеј-офот

Читај повеќе
  • play_arrow

Фернандеш е играч на сезоната во Манчестер Јунајтед

Читај повеќе