Вртлог на површината на Сонцето ги збунува научниците

Астрономите се воодушевени од вртлог што се појави во близина на северниот пол на нашето Сонце, но сè уште нема објаснување за неговото потекло.

Сонцето не престанува да нè изненадува, а најновиот пример за тоа е неверојатниот сончев вртлог забележан од научниците на НАСА. Оваа необична глетка е резултат на плазмата на Сонцето, која се одвоила од површината и потоа како торнадо се вртеше околу северниот пол на нашата ѕвезда, оставајќи ги научниците зачудени.

Овој неверојатен настан го посочи Тамита Сков, научник за истражување во непрофитната корпорација Aerospace и наградуван едукатор, која на својот Twitter профил сподели видео од опсерваторијата Solar Dynamic на НАСА.

Самиот вртлог се појави над географската широчина на Сонцето од 55 степени, но ова не е првпат научната заедница да го забележи овој редок феномен. Скот Мекинтош, соларен физичар и заменик-директор во Националниот центар за атмосферски истражувања, рече дека сончевиот вртлог се појавува на истото место за време на секој сончев циклус. Сепак, ова е првпат астрономите да видат вртлог од ваков калибар, што збуни многумина во научната заедница.

Сонцето следи 11-годишен циклус на активност, а според Мекинтош, вртлогот се појавувал на околу 55 степени географска широчина за време на секој сончев циклус откако биле направени набљудувања на нашата ѕвезда. Иако сè уште нема објаснување зошто се појавува, астрономите веруваат дека овој феномен е поврзан со начинот на кој Сонцето го менува своето магнетно поле.

Мекинтош вели дека многу астрономи се прашуваат зошто вртлогот се појавува на тоа место, потоа се движи кон полот и исчезнува, повторувајќи го овој процес на секои неколку години, но сè уште нема одговор.

Сепак, се надеваме дека претстојните проекти, како што е Solar Orbiter што ќе го лансира Европската вселенска агенција, ќе им помогнат на научниците подобро да го разберат овој феномен, бидејќи разбирањето на сончевата активност може да нè заштити од исклучително опасни соларни бури.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Вести

Relativity Space лансираше 3D печатена ракета, но не стигна во орбитата

Read more

Неочекувано светлосно шоу на небото над Калифорнија

Read more

Повеќе од 1.000 артефакти во музејот Метрополитен поврзани со шверцери и крадци

Read more

Со години беше мит и легенда: Мачколисицата потврдена за посебен вид

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Relativity Space лансираше 3D печатена ракета, но не стигна во орбитата

Читај повеќе

Што да направите ако го изгубите или ви го украдат телефонот?

Читај повеќе

Колку би можело да чини iPhone 15?

Читај повеќе

Instagram смета дека нема доволно реклами, ќе ги праќа во нотификации

Читај повеќе
  • play_arrow

Неочекувано светлосно шоу на небото над Калифорнија

Читај повеќе

Повеќе од 1.000 артефакти во музејот Метрополитен поврзани со шверцери и крадци

Читај повеќе

Со години беше мит и легенда: Мачколисицата потврдена за посебен вид

Читај повеќе

Се гаси уште еден пиратски сајт за симнување

Читај повеќе

Дали животот на Земјата има вонземско потекло?

Читај повеќе