ИХФ СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ЕГИПЕТ 2021

Втор висок пораз на македонските ракометари на Мундијалот во Египет

Македонската ракометна репрезентација го претрпе и вториот убедлив пораз на Светското првенство, откако вечерва загуби од домаќинот Египет со 38:19 (20:6) во натпревар од второто коло во групата Г.

По завчерашниот пораз од Шведска со 32:20, македонската репрезентација повторно со порозна одбрана и безброј технички грешки во нападот уште на самиот почеток на мечот влезе во резултатска негатива и по само десет минути игра на семафорот стоеше водство за Египет од 10:3.

По тајмаутот на селекторот Данило Брестовац неговите избраници врзаа серија од три голови за 10:6 во 16. минута и тука целосно застанаа. Уследи исклучување и црвен картон за Филип Кузмановски, а Египет до крајот на полувремето возврати со серија од 10:0.

Без резултатска неизвесност во продолжението, Брестовац ги остави на клупата капитенот Кирил Лазаров и Стојанче Стоилов, давајќи им поголема минутажа на помладите во репрезентацијата, во која во Египет донесе седуммина дебитанти.

Капитенот Лазаров, Жарко Пешевски и Никола Марковски постигнаа по три голови во македонската репрезентација, а голманот Мартин Томовски запиша седум интервенции.

Натпреварот од последното коло во групата Г македонските ракометари ќе го одиграат в понеделник од 15:30 часот против репрезентација на Чиле, која подоцна вечерва игра против Шведска.

Зошто треба прво да се испржи меленото месо, па потоа да се додаде кромид?

5 хороскопски знаци кои се родени за да се збогатат во животот

Како изгледал етничкиот состав на цела Македонија во 1905 година?

Што се случува во телото ако го одложувате мокрењето?

Ракомет

Вардар го доби дербито против Еурофарм Пелистер, блескаше голманот Томовски

Познати четвртфиналните двојки во Лигата на шампионите, тронот го брани Магдебург

Најдебелиот ракометар во светот има нов клуб, доаѓа во соседството

РФМ ќе ги награди сениорските селекции ако се пласираат на СП и ЕП

Зошто Пеп ги извади најдобрите изведувачи на пенали во продолженијата?

Де Роси ќе остане тренер на Рома и во следната сезона

Двајца играчи на Реал побарале да не шутираат пенал, едниот се плашел од Едерсон