ИХФ СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ЕГИПЕТ 2021

Втор висок пораз на македонските ракометари на Мундијалот во Египет

Македонската ракометна репрезентација го претрпе и вториот убедлив пораз на Светското првенство, откако вечерва загуби од домаќинот Египет со 38:19 (20:6) во натпревар од второто коло во групата Г.

По завчерашниот пораз од Шведска со 32:20, македонската репрезентација повторно со порозна одбрана и безброј технички грешки во нападот уште на самиот почеток на мечот влезе во резултатска негатива и по само десет минути игра на семафорот стоеше водство за Египет од 10:3.

По тајмаутот на селекторот Данило Брестовац неговите избраници врзаа серија од три голови за 10:6 во 16. минута и тука целосно застанаа. Уследи исклучување и црвен картон за Филип Кузмановски, а Египет до крајот на полувремето возврати со серија од 10:0.

Без резултатска неизвесност во продолжението, Брестовац ги остави на клупата капитенот Кирил Лазаров и Стојанче Стоилов, давајќи им поголема минутажа на помладите во репрезентацијата, во која во Египет донесе седуммина дебитанти.

Капитенот Лазаров, Жарко Пешевски и Никола Марковски постигнаа по три голови во македонската репрезентација, а голманот Мартин Томовски запиша седум интервенции.

Натпреварот од последното коло во групата Г македонските ракометари ќе го одиграат в понеделник од 15:30 часот против репрезентација на Чиле, која подоцна вечерва игра против Шведска. 

реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Ракомет

Почина Алфредо Кинтана, 32-годишниот голман на Порто

Read more

Лазаров го соопшти списокот за двобојот со Данска

Read more

Вардар против Елверум ја прекина серијата без победа во Лигата на шампиони

Read more

Познати двојките за стартот на ракометниот куп

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Читај повеќе
  • play_arrow

Скандалозно однесување: Контроверзниот Беноа Пер намерно изгуби меч на Аргентина Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

МЗТ го прегази Ловќен во АБА2 лигата

Читај повеќе

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Читај повеќе

Маркизио ќе се кандидира за градоначалник на Торино

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 21. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Инсиње бесен по ремито: Каков го*нарски тим

Читај повеќе

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Читај повеќе

Пандев меѓу стотниците на УЕФА

Читај повеќе