Втората доза на AstraZeneca не го зголемува ризикот од згрутчување на крвта

Примањето втора доза на AstraZeneca не резултираше со зголемување на инциденцата на згрутчување на крвта кај луѓе со ниски тромбоцити, покажа најнова студија објавена во The Lancet.

Резултатите од студијата покажуваат стапка на синдром на тромбоцитопенија (TTS) по втората доза на вакцина од 2,3 на милион вакцинирани, што е вообичаена бројка кај луѓето кои не се вакцинирани. За споредба, инциденцата на TSS по првата доза е 8,1 на милион.

Студијата е финансирана и спроведена од AstraZeneca, проучувајќи ги пријавените случаи на несакани ефекти во рок од 14 дена по приемот на првата или втората доза на вакцината. 316 случаи на TSS се пријавени во Европската економска област.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Здравје

Кој најчесто заболува од долг ковид?

Read more

Топ 3 најздрави есенски намирници

Read more

Науката има објаснување: Зошто некои деца не сакаат да јадат брокула?

Read more

Студија: Вакцинираните трудници ги пренесуваат антителата на бебињата

Read more
 

Магазин

Кој најчесто заболува од долг ковид?

Читај повеќе

Топ 3 најздрави есенски намирници

Читај повеќе

Instagram убавица: Кара Дел Торо

Читај повеќе

Пет хороскопски знаци кои важат за најголеми заводници

Читај повеќе

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Читај повеќе

Науката има објаснување: Зошто некои деца не сакаат да јадат брокула?

Читај повеќе

Подобрете го имунитетот по природен пат со помош на овој пијалак

Читај повеќе

Секој пар минува низ пет фази во љубовта, третата е најтешка

Читај повеќе

Три хороскопски знаци на кои не треба да им верувате

Читај повеќе