Вучиќ: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави денеска дека „една голема сила наскоро ќе започне со официјално барање за повлекување на КФОР и УНМИК од Косово, што би било апсолутна катастрофа за нас“ и посочи дека ќе го „замоли генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг да се заложи со своето влијание во западната алијанса тоа да спречи“, јави дописникот на МИА од Белград.

– Не знам дали некој е свесен што тоа би значело, јас сум многу загрижен, истакна Вучиќ, додавајќи дека се работи за разузнавачки податоци добиени од официјални извори и дека не може да изнесе повеќе детали.

Говорејќи за претстојните меѓународни средби, тој потврди дека во Белград утре ќе пристигне словенечкиот претседател Борут Пахор.

– Треба в недела да заминам во Словенија. А тука ќе бидат Вјоса Османи, Мило Ѓукановиќ, Зоран Милановиќ, Џаферовиќ, Комшиќ. Ќе биде интересно, кажа Вучиќ, наведувајќи дека оттаму ќе замине за Брисел каде ќе има средба со Столтенберг.

Српскиот претседател на новинарите им ја пренесе и најновата прогноза на ММФ за Србија, според која растот на БДП во 2021 година ќе изнесува шест отсто.

– Исклучително сум горд на најновата прогноза, што ја добив од ММФ, дека ги сменила проекциите за Србија. Претходно, тие рекоа дека растот ќе изнесува пет проценти. ЕК исто така ја смени прогнозата и рече дека тоа ќе биде 5,3 проценти, а сега ММФ го смени на шест отсто, кажа Вучиќ

Тој додаде дека оваа година, и покрај огромните инвестиции во војската и инвестициските работи, Србија нема да има јавен долг поголем од 60,3 отсто и дека јавниот долг потоа ќе започне да се намалува.

– Растот на БДП значи дека просечната плата во Србија од 1 јануари ќе биде поголема од 600 евра, а во Белград над 770 или 780 евра и оваа година ќе завршиме со БДП поголем од 50 милијарди евра, им кажа Вучиќ на новинарите во касарната Дедиње, каде што е отворен пункт за вакцинација за припадниците на белградскиот гарнизон и членовите на нивните семејства.

Тој на отварање на пунктот изјави дека бројот на заинтересирани за вакцинација против коронавирусот се зголемил откако државата најавила финансиска поддршка од 3.000 динари за вакцинираните, но дека тоа сè уште не е доволно.

– Претходно, во просек имавме околу 8.900 вакцинирани дневно, а сега околу 23.000, што е еден мал град. Не е лошо, но не е доволно, изјави Вучиќ. 

реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Македонските фудбалери слетаа на скопскиот аеродром

Read more

Регион

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите со симптоми на COVID-19

Read more

Во експлозија во фабриката Слобода во Чачак повредени тројца работници

Read more

Масовна ревакцинација на Македонци во Србија

Read more

Од денеска во Грција може да се патува и со брз тест

Read more
 

Вести

Усвоен предлогот за намалување на ДДВ за електрична енергија за домаќинства

Читај повеќе

37°C измерени во Демир Капија, од утре натпросечни температури

Читај повеќе

Двајца Грци и двајца Македонци обвинети за лажен стечај на фирма од Битола

Читај повеќе

Нови 13 случаи на COVID-19 од 2.952 тестирања

Читај повеќе

УНХЦР предупредува на ризик од вакцинациски јаз за лицата без државјанство

Читај повеќе

Судењето против Јордан Камчев почнува на 16 јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Boeing 737 Max 10 успешно го изврши првиот тест лет

Читај повеќе

УНЕСКО: Охрид на списокот места кои може да бидат отстранети од светското наследство

Читај повеќе

Досега вакцинирани над 278 илјади граѓани

Читај повеќе