Вучиќ: Од петок полициски час, ситуацијата во Белград е алармантна

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека ситуацијата во Србија, а особено во Белград е алармантна, па затоа од овој викенд повторно ќе воведе полициски час.

„Денеска е најтешкиот ден од почетокот на епидемијата, имаме 13 починати и повеќе од 120 луѓе се на респиратори. Ситуацијата во Белград е алармантна. Сериозна е ситуацијата во уште 4 градови во Србија, но во Белград е најкритично“, изјави Вучиќ.

Полицискиот час за жителите на Белград ќе започне во петок во 18 часот и ќе трае до понеделник до 5 часот наутро.

Тој изјави дека би сакал полицискиот час да важи за цела Србија, но за тоа ќе одлучат на состанокот на Кризниот штаб.

Вучиќ упати апел до сите граѓани да ги почитуваат мерките, да го чуваат здравствениот систем, а особено постарите и луѓето со прекумерна тежина.

Тој додаде дека во Србија дневно се тестираат околу 9.000 луѓе, а во овој момент имаат 376 слободни респиратори.

Remote video URL
реклама

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Ѓоковиќ: Се чувствувам ужасно

Read more

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Регион

Вучиќ: Ништо не бараме од Македонците, само братство и пријателство

Read more

Нула минути чекање на граница и една работна дозвола – бара бизнис заедницата

Read more

Балканската тројка промовира „мини-Шенген“ сооочена со одложувањето на членството во ЕУ

Read more

Пет години затвор за величање на воени злосторници во БиХ

Read more
 

Вести

Жителите на Њујорк од денеска добиваат 100 долари за прва доза вакцина

Читај повеќе

Пендаровски: Сè уште сме заробеници на минатото

Читај повеќе

Филипче: Не може да се претпостави дали вакцината ќе биде сезонска

Читај повеќе

МВР: За пукање на свадби се предвидени и затворски казни

Читај повеќе

Pfizer започна со тестирање на вакцината кај деца под 12-годишна возраст

Читај повеќе

Филипче: Има зголемен број заболени, но ситуацијата е стабилна

Читај повеќе

Изречена казна од 3.000 евра за запалена депонија во Велес

Читај повеќе

74 нови случаи, двајца починати од COVID-19

Читај повеќе

Заев и Касами договорија соработка за претстојните локални избори

Читај повеќе