The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Новото издание на The Witcher 3 за актуелните конзоли и помогна на играта да достигне 50 милиони продадени примероци и на тој начин да влезе во првите десет најпродавани игри на сите времиња.

CD Projekt RED објави дека досега се продадени 50 милиони примероци од The ​​Witcher 3: Wild Hunt. Според сегашните податоци (или оние кои се јавно достапни), тоа значи дека проектот на CD Projekt стана деветта најпродавана игра на сите времиња, како и деветта игра во историјата продадена во повеќе од 50 милиони примероци.

Можеби поважно од тоа, The Witcher 3 сега го надмина оригиналниот Pokemon, кој се продаде во вкупно 47,5 милиони примероци. Тоа е важно бидејќи го прави The Witcher 3 новиот најпродаван RPG наслов на сите времиња. А таа титула се немаше сменето 26 години.

The Witcher 1 и The Witcher 2: Assassins of Kings колективно продадоа повеќе од 25 милиони примероци, со што целата серија достигна вкупно 75 милиони продадени копии.

Пред ова, во пролетта 2022 година, беше објавено дека Witcher 3 ја играле повеќе од 40 милиони играчи. Ова би значело дека The Witcher 3: Wild Hunt Complete Edition за PlayStation 5, Xbox Series и PC и помогна на играта да скокне за 10 милиони продадени примероци во период од 13 месеци.

Само неколку игри во последната деценија се продадени подобро од The ​​Witcher, имено GTA 5, PUBG: Battlegrounds, Mario Kart 8 Deluxe и Red Dead Redemption 2. Можеме да додадеме и Animal Crossing New: Horizons што се продаде помалку од The ​​Witcher ( 42 милиони), но во значително пократок период од три години.

Доколку не сте знаеле, The Witcher добива дури пет нови игри во иднина. CD Projekt RED развива нова трилогија на Unreal Engine 5, во исто време, надворешно студио работи на преработка на првиот Witcher, а канадскиот огранок на CD Projekt подготвува помала Witcher игра со мултиплеер елементи.

Тагови
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Гејминг

Apple: iPhone 15 Pro ќе биде најдобрата гејминг конзола

Read more

Grand Theft Auto V слави десетгодишнина

Read more

Deep Earth Collection додатоците ја менуваат бојата на PS5, доаѓаат и контролори во нови нијанси

Read more

Call of Duty: Modern Warfare III ќе користи ВИ технологија против токсичните гласовни разговори

Read more
 

Гик

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Читај повеќе

Научници пресметаa кога Земјата ќе биде погодена од астероид со моќност од 22 атомски бомби

Читај повеќе

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Читај повеќе

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Читај повеќе

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе