„Wrath of Man“ со Џејсон Стејтам на врвот на бокс-офисот

Трилерот „Wrath of Man“, со Џејсон Стејтам во главната улога, се најде на врвот на бокс-офисот во Северна Америка, со скромна заработка од 8.1 милион долари.

Тоа и не е баш одличен старт за летната филмска сезона, којашто започнува со првиот викенд во мај, но аналитичарите се надеваат дека ситуацијата ќе се подобри со премиерите на долгоочекуваните филмски хитови.

Во Северна Америка ситуацијата со бокс-офисот полека се враќа во нормала со оглед на масовната вакцинација, отворањето на киносалите и олабавувањето на рестриктивните мерки. Тоа би требало да им помогне на кината во зголемување на продажбата на билетите, пишува Variety.

Премиерата на „Wrath of Man“, во режија на Гај Ричи, за разлика од другите филмови, не беше достапна на стриминг сервисите или дигиталните платформи. Публиката можеше да го гледа филмот единствено во локалните кина. Критиките за филмот се мешани, но претежно доминира мислењето дека филмот е забавен за гледање. На меѓународно ниво заработи 17.6 милиони долари.

На второ место се најде „Demon Slayer: Mugen Train; со заработка од 3 милиони долари. „Mortal Kombat“ е на третото место со 2.4 милиони долари, додека „Godzilla vs. Kong“е на четвртото место со 1,9 милиони долари.

На петтото место на листата е „Raya and the Last Dragon“ со заработка од 1,9 милиони долари.

Remote video URL
Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Филм & ТВ

Филмот „М“ на Вардан Тозија ќе учествува на фестивалот во Котбус

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

„Dune“ заработи 76 милиони долари на светскиот бокс-офис

Read more

Објавен првиот трејлер за серијата „Vikings: Valhalla“

Read more
 

Сцена

Филмот „М“ на Вардан Тозија ќе учествува на фестивалот во Котбус

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

„Dune“ заработи 76 милиони долари на светскиот бокс-офис

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен првиот трејлер за серијата „Vikings: Valhalla“

Читај повеќе

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв поглед во втората сезона на „Bridgerton“

Читај повеќе

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучи Кристен Стјуарт како принцезата Дијана: Двеминутен трејлер

Читај повеќе
  • play_arrow

Family Guy ја објаснува вакцинацијата на начин што секој може да го разбере

Читај повеќе