Xiaomi го претстави лаптопот Mi Notebook 14

Компанијата Xiaomi го претстави новиот Mi Notebook 14 со интегрирана веб-камера.

Xiaomi ги продава моделите Mi Notebook без камери, но тоа не е баш идеална опција во време на пандемија на коронавирус кога повеќето луѓе работат од дома и кога учениците и студентите следат онлајн настава. Поради тоа, Xiaomi го претстави новиот Mi Notebook 14 кој доаѓа со интегрирана веб-камера во горниот агол на екранот.

Лаптопот доби Intel Core i5 процесор од 10. генерација, а се продава по атрактивна цена. Има три верзии, а најевтината доаѓа со 8 GB RAM и 256 GB интерна меморија. Поскапиот модел доаѓа со 512 GB интерна меморија и Nvdia GeForce MX250 графичка картичка.

Лаптопот има 14-инчен екран со резолуција од 1080p и формат 16:9 и 46W батерија. Notebook е тежок 1,5 кг.

Цената се движи од 500 до 600 евра, зависно од моделот.

Тагови
реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Да се укине полицискиот час и да се дозволат настани, концерти и забави се најновите препораки

Read more

Хардвер

Facebook подготвува паметен часовник со две камери

Read more

Samsung го патентираше Galaxy Z Fold Tab

Read more

Колку често ги чистите слушалките?

Read more

Новите полначи USB-C Nano II на Anker се помали и поефикасни

Read more
 

Гик

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Читај повеќе

Погледнете го првиот трејлер за играта Forza Horizon 5

Читај повеќе
  • play_arrow

Билетот за лет во вселената со Blue Origin се продаде за 28 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

НАСА ја склопи мегаракетата со која повторно ќе лансира луѓе на Месечината

Читај повеќе

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Читај повеќе

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе