Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Xiaomi годинава ја менува номенклатурата на своите уреди, прво го отфрли името „Mi“, а сега ја преименува и својата CC линија.

Xiaomi го претстави својот најнов паметен телефон од средна класа наречен Civi. Досега има само еден модел, но можно е да се појават верзиите „Pro“ и „e“.

Civi е прилично фокусиран на дизајнот, придвижуван од 778G процесор на Qualcomm, а се одликува со графички процесор Adreno 642L и модем X53 5G. Девет слоеви графен го одржуваат процесорот ладен.

На уредот може да функционираат игри со брзина од 90 fps, а стапката на освежување на неговиот 6,55-инчен 1,080p заоблен OLED екран е 120Hz. Овој екран поддржува HDR10 + и Dolby Vision, додека неговата максимална осветленост е 950 нити.

Главната камера се состои од сензор од 64 MP, а веднаш до неа е макро камера од 2 MP. Камерата од 32 MP со автофокус се грижи за селфи фотографии.

Уредот се напојува со батерија од 4.500 mAh, што според Xiaomi е доволно за нешто повеќе од 24 часа употреба. По празнењето, може целосно да се наполни за 45 минути бидејќи поддржува полнење од 55 жици.

Смартфонот има и стерео звучници со поддршка на Dolby Atmos технологија и е сертифициран за звук со висока резолуција. Жичените слушалки се поврзуваат преку USB-C порта.

Xiaomi е горд на лесниот дизајн на Civi, додека неговата дебелина е нешто под 7 mm. Уредот тежи 166 gr и е широк 71,5 mm, а удобен е за држење и употреба благодарение на мат финишот на задното стакло, што го прави „мек“ на допир.

Претпродажбата веќе започна во Кина, а од 30 септември ќе може да се купи и преку разни онлајн и офлајн канали по цена од 345 евра за основна конфигурација од 8 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија. Моделот со 256 GB внатрешна меморија и моделот со 12 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија се поскапи.

Тагови
реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Мобилни

Познато кога ќе биде претставен новиот смартфон на Huawei

Read more

Како да го лоцирате вашиот iPhone кога е исклучен?

Read more

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more
 

Гик

Познато кога ќе биде претставен новиот смартфон на Huawei

Читај повеќе
  • play_arrow

Научниците се на работ на откритие со кое се бришат лошите спомени

Читај повеќе

Американците вооружаа робот: Terminator беше предупредување, а не упатство

Читај повеќе
  • play_arrow

Синтетиката во производите за широка потрошувачка се поврзува со рана смрт

Читај повеќе

Мicrosoft најави укинување на LinkedIn во Кина

Читај повеќе

Дали Хелените ја откриле Америка многу пред Колумбо?

Читај повеќе

Наскоро ќе се појави никотинска вакцина против корона

Читај повеќе

Леонардо Дикаприо инвестира во одгледување месо во лабораторија

Читај повеќе
  • play_arrow

Вилијам Шатнер стана најстариот човек кој бил во вселената

Читај повеќе