Xiaomi подготвува смартфон со камера од 144 мегапиксели

Компанијата Xiaomi подготвува нов смартфон кој ќе има главна камера од 144 мегапиксели.

Се верува дека се работи за моделот Mi 10S Pro или Mi CC10 Pro кој ќе добие камера од 144 MP, но засега нема нови официјални информации. Сепак, Xiaomi е познат како еден од водечките технолошки гиганти кои произведуваат камери со голем број на мегапиксели.

Mi 10 Pro и Mi CC9 Pro имаат камера од 108 MP. Меѓутоа, не секогаш бројот на мегапиксели е доволен за добри фотографии, а доказ за тоа се смартфоните на Apple и Google.

Xiaomi Mi Note 10 беше прв смартфон со камера од 108 MP, а се појави во ноември минатата година. 

Засега нема информации кога ќе се појави новиот смартфон на Xiaomi.

Од компанијата неодамна ја претставија новата серија Мi 10, воедно и Mi 10 Lite 5G - најевтиниот смартфон кој поддржува 5G мрежа.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Нови 89 случаи на заразени со коронавирусот, починати 7 лица

Read more

Храна која го намалува нивото на тестостерон

Read more

Филипче: Огромен дел од новозаразените не се придржувале до мерките

Read more

Мобилни

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Read more

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Read more

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Read more

Samsung го претстави Galaxy S20 Tactical Edition наменет за војници

Read more

Гик

Се тестира технологија за 6G мрежа

Читај повеќе
  • play_arrow

Историски момент: SpaceX астронаутите пристигнаа на МВС

Читај повеќе
  • play_arrow

Лет со целосно електрична Cessna

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX и НАСА полетаа кон МВС

Читај повеќе

Microsoft заменува новинари со роботи

Читај повеќе

Трол-фарми од Македонија и Филипините ширеле дезинформации за COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Читај повеќе
  • filter

Lenovo ги претстави таблетите Yoga Duet 7i и IdeaPad Duet 3i

Читај повеќе