YouTube доби експериментална функција - зумирање видеа

Истото движење на прстот со кое ги зумираме сликите во галериите, сега ќе ги зумира и видеата на платформата YouTube.

YouTube им донесе на своите корисници експериментална функција Pinch to Zoom, која ви овозможува да зумирате видео, слично како што можете на Instagram објавите или во галеријата на вашиот телефон.

Како што објаснува YouTube, за да ја користат новата функција, корисниците можат едноставно „да го стиснат видео плеерот со два прста за да зумираат и одзумираат“.

Корисниците веќе долго време можеа да го стиснат видео плеерот за да зумираат на цел екран, а новата функција ви овозможува да продолжите со зумирањето, по што ќе можете со прст да ја мрдате сликата за да се фокусирате на одреден дел од видеото.

За жал, новата експериментална функција не е достапна за секого. Резервирана е само за корисниците на Premium кои ќе имаат можност да го тестираат до 1 септември - нешто помалку од еден месец - за кое време компанијата ќе ги собере потребните податоци, ќе ги коригира грешките и ќе одлучи дали Pinch to Zoom ќе стане стандардна функција.

Ако сте претплатник на YouTube Premium, можете да ја пронајдете новата функција за зумирање со одење во менито за поставки (или на телефонот или на прелистувачот на компјутерот). Функцијата се наоѓа во делот Try new features.

Останува да се види дали стискањето за зумирање ќе стане стандардна функција на платформата, како и дали корисниците на YouTube кои не се претплатиле ќе ја добијат. Оптимисти сме - сите функции што поминаа низ делот Try new features станаа стандардни, а YouTube неодамна објави дека на корисниците ќе им донесе преглед на најинтересниот дел од видеото, што беше функција резервирана само за претплатниците на Premium.

Тагови
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Софтвер

Рекламна измама  - откриени лажни апликации во продавниците на Google и Apple

Read more

Apple ги тргна сите апликации од руската VK

Read more

Навидум безопасни апликации кои го кријат тројанецот „претплатник“

Read more

Apple го реши проблемот со камерата со ново ажурирање

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Заглавени во минатото: Авиокомпании сѐ уште користат флопи дискови

Читај повеќе

Диносаурусите можеби изумреле долго пред фаталниот астероид да удри во Земјата

Читај повеќе

Научниците развиваат пластика која се распаѓа во морска вода

Читај повеќе
  • play_arrow

Летечко такси Wisk  - електрично, беспилотно и со домет од 140 километри

Читај повеќе

Кои се најбрзите Android телефони во моментов?

Читај повеќе

Нобеловата награда за медицина и физиологија ја доби Швеѓанецот Сванте Паабо

Читај повеќе

Климатските промени се добра вест, но ако сте термит

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најимпресивни проекти на НАСА

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Единбург - град преполн историја и инспирација за Хари Потер

Читај повеќе