YouTube работи на апликацијата Shorts – конкуренција на популарната TikTok

YouTube има нов проект, а тоа е апликацијата Shorts која е замислена како директен ривал на популарната TikTok.

Целта на YouTube e да креира апликација која ќе биде конкуренција на TikTok и која ќе им овозможи на корисниците да ги објавуваат своите интересни кратки содржини. Наводно, апликацијата ќе биде наречена Shorts.

Оваа апликација ќе им овозможи на корисниците да објавуваат кратки видеа, а на располагање ќе им биде лиценцираната и популарна музика која ја има на YouTube каналот.

YouTube очигледно сака дел од колачот бидејќи TikTok стана многу популарна апликација, а според податоците објавени во јануари – апликацијата има стотина милиони корисници.

Ова не е првпат YouTube да има одговор на други опции кои се појавуваат на познатите социјални мрежи. Тие направија слична верзија на Instagram Stories.

реклама

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Instagram убавици во бикини

Read more

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Read more

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Read more

Софтвер

Трикови за iOS 14: Како да ставите повеќе фото виџети на вашиот iPhone?

Read more

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Read more

Како да го избришете вашиот YouTube канал?

Read more

Стигна новиот iOS 14 софтвер за уредите на Apple

Read more

Гик

Домејн за Pirate Bay продаден за 50.000 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за iOS 14: Како да ставите повеќе фото виџети на вашиот iPhone?

Читај повеќе
  • play_arrow

TikTok останува во САД, но под целосна контрола на Американците

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi го најави новиот модел Mi 10T Pro за европскиот пазар

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа бура на Јупитер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои видеоигри се достапни за PS5?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Смартфонот Motorola G9 Play пристигна во Европа, позната и цената

Читај повеќе

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Читај повеќе