За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Компанијата Citroën за многу кратко време ги продаде сите 50 возила My Ami Buggy.

Citroën започна со производство на возилото минатата недела, а сите планирани примероци „исчезнаа“ многу брзо, поточно за 17 минути и 28 секунди.

My Ami Buggy е наменет исклучиво за францускиот пазар, а испораките се очекуваат во август. Четирициклот нема врата, но има ткаенина што може да се навлече во случај на врнежи.

Возилото го придвижува мотор кој испорачува 8 КС, а има и батерија од 5,5 kWh. Максималната брзина е 48 km/h, а досегот е 76 километри.

Citroën My Ami Buggy го започна својот живот како концепт во декември 2021 година.

Тагови
реклама

Авто новости

Електричниот камион Tesla Semi ќе стигне до своите први клиенти на крајот на годинава

Read more

Како големината на тркалата влијае на вашиот автомобил?

Read more

Audi подготвува неколку нови модели, меѓу кои и Q9

Read more

Одиме на летување: Зошто е важно возачот да биде одморен пред одмор?

Read more
 

Автомобили

Електричниот камион Tesla Semi ќе стигне до своите први клиенти на крајот на годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Како големината на тркалата влијае на вашиот автомобил?

Читај повеќе

Audi подготвува неколку нови модели, меѓу кои и Q9

Читај повеќе

Одиме на летување: Зошто е важно возачот да биде одморен пред одмор?

Читај повеќе

FZero со 1.169 КС е новиот бетмобил дизајниран за патеки

Читај повеќе
  • filter

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Читај повеќе

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Читај повеќе

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Читај повеќе