За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Паула Мендоза од Филипини изминатите 30 дена ги минала во карантин, а слободното време го искористила на вистинскиот начин, пишува CNN.

Таа се пријавила на неколку онлајн курсеви организирани од престижни универзитети ширум светот.

По само еден месец 28-годишната Паула успешно завршила дури 20 курсеви и за нив добила и дипломи. Во интервју за CNN таа вели дека сакала да стекне нови вештини и знаења, па секојдневно си поставувала нова задача, за тој ден да заврши по еден курс. Токму затоа учела вредно и напорно.

„Имав навика да учам од утро до мрак, едноставно не можев да легнам ако не ја исполнам зацртаната цел за тој ден. Сите курсеви беа интересни и не ми беше тешко да ги завршам за еден ден, но за еден курс ми беа потребни два дена“, објаснува таа.

За време на пандемија Мендоза посетувала предавања на престижни универзитети како Универзитетот во Калифорнија, Универзитетот Вортон во Пенсилванија и 12 други институции кои организирале бесплатни интернет курсеви.

За да добиете диплома за завршен курс треба да ги минете сите предавања, да направите неколку тестирања, да напишете семинарска работа и да го положите финалниот испит.

Remote video URL
реклама

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Read more

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Чек дис аут

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Едноставен трик со кој ќе се заштитите од комарци

Read more

13-годишно девојче зборува 20 јазици

Read more

Индиски бизнисмен со златна маска од 4.000 долари се штити од COVID-19

Read more

Магазин

  • play_arrow

Како паметно да одговорите на навреда?

Читај повеќе

СЗО: Сѐ уште не сме го достигнале пикот на пандемијата

Читај повеќе

Знаци што покажуваат депресија кај децата

Читај повеќе

Предлог за читање: „Вештица“ од Венко Андоновски

Читај повеќе

Насилство има и во училиштата без мешан етнички состав

Читај повеќе

Пријателство со бенефиции: Пет работи кои треба да ги знаете

Читај повеќе

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Читај повеќе
  • play_arrow

Три вежби кои ќе ви помогнат да ги намалите болките во грбот

Читај повеќе

Наоми Кембел разголена за Valentino

Читај повеќе