За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Гренланд загуби огромно количество мраз оваа недела, научниците испраќаат предупредувања.

Гренланд во средата загуби огромно количество стопен мраз поради високите температури предизвикани од климатските промени, а стопената количина на вода е доволна за да ја покрие американската држава Флорида со 5,1 см, велат научниците.

Овој настан беше трета најголема загуба на мраз во Гренланд во еден ден од 1950 година. Другите два рекорди се случија исто така во оваа деценија, 2012 и 2019 година.

Брзото топење дојде откако топлиот воздух, заробен над арктичкиот остров, го промени моделот на атмосферска циркулација, велат научниците, истакнувајќи дека може да се стопи уште повеќе мраз.

Само во средата се стопија околу 22 гигатони мраз, од кои 12 гигатони се влеаја во океанот, а 10 гигатони се апсорбираа во снежната покривка, што може повторно да ги замрзне, изјави Ксавиер Фетвајс, климатолог на Универзитетот во Лиеж во Белгија.

Данска група истражувачки институции на Арктикот, Polar Portal, го опиша феноменот на Гренланд како „масовно топење“.

Иако волуменот на топење е помал отколку во 2019 година, погодената област беше поголема, според Polar Portal.

Ваквите настани можат да создадат повратни информации кои поттикнуваат натамошно затоплување и топење на Гренланд, рече климатолог од Универзитетот Колумбија.

Се истакнува дека овој настан го позиционира Гренланд во поранлива положба до крајот на сезоната на топење.

URL

Научниците проценија дека топењето на мразот на Гренланд, втор по големина на Земјата после Антарктикот, предизвика пораст на глобалното ниво на морето за околу 25 проценти во последните децении.

Научниците предупредуваат дека моделите што се користат за проектирање на идната загуба на мраз не го забележуваат влијанието на промената на атмосферската циркулација, што значи дека тие можат да го потценат идното топење на мразот во Гренланд.

Во средата, температурите на воздухот над Гренланд беа „загрижувачки“, рече ЕУ, а температурите во Констабл Пинт, на истокот од островот, достигнаа 23,2 степени Целзиусови.

реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Read more

Вести

Октоподи - неверојатни суштества

Read more

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Најголемите зелени мегапроекти во светот

Read more

СЗО: Загадувањето на воздухот е полошо отколку што мислевме

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе
  • play_arrow

Како животните ги добиваат нивните шари?

Читај повеќе

ЕУ предлага универзален полнач, Apple се загрижени

Читај повеќе
  • play_arrow

Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемите зелени мегапроекти во светот

Читај повеќе