За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Пилешките докопани во сос се прават со малку ракија која испарува, а рецептот е изворно француски.

Докопаните не мора да се прават на вообичаен начин, направете ги во убав сос од сланина, јаболка и павлака. Во садот се додаваат сенф и целер.

Потребни состојки:
 • 2 пилешки докопани
 • 1 лажичка масло
 • ½ лажичка сол
 • 60 гр целер
 • 100 гр кромид
 • 1 зелено јаболко
 • 35 гр путер
 • 100 гр сланина
 • 2 лажици сенф
 • 50 мл ракија
 • 330 мл сок од јаболко
 • 175 мл пилешки булјон
 • 10 гр рузмарин
 • 100 гр кисела павлака
Подготовка:

Целерот исечкајте го на ситни коцки. Исечете го кромидот на половина, излупете го, па исечете го на полумесечини. Исечете го зеленото јаболко и излупете го, па исечете го на коцки. Загрејте ја тавата на средна температура и кога ќе се загрее додадете го маслото за јадење.

Посолете ги доикопаните и пржете ги на масло од сите страни додека не поруменат. Кога ќе поруменат, тргнете ги на страна и вратете ја тавата на средна температура. Додадете го путерот во тавата и кога ќе почне да пени додадете ги кромидот, целерот и сланината и пржете ги 5 минути со редовно мешање. Додадете ги јаболката и прелијте ја ракијата и намалете ја температурата на половина. Истурете го сокот од јаболко и пилешката супа, а потоа измешајте го сенфот.

Во тавче ставете ги докопаните и сите сокови, па ставете во рерна 17-20 минути и печете на 180°C. Извадете од рерна и ставете ги докопаните на чинија. Вратете ја тавата на силен оган и динстајте го сосот додека не се намали за половина. Рузмаринот грубо исечкајте го и измешајте го со павлаката, додадете го во преостанатиот сос, па вратете го пилешкото во тавата и динстајте на ниска температура минута-две.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Рецепти

На високите температури разладете се со таратур на грчки начин

Read more

Шпагети со црвена зелка на сечуански начин

Read more

Сардинска фокача со домати - идеална за појадок

Read more
Пилешки раженчиња со јогурт сос

Пилешки раженчиња за кои не ви треба скара

Read more
 

Магазин

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
 • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе
 • play_arrow

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Читај повеќе

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Читај повеќе

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Читај повеќе

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Читај повеќе

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Читај повеќе
 • filter

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Читај повеќе

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Читај повеќе