За гурмани - француско средновековно јадење од грав со 3 вида месо

Касуле е старо француско јадење кое се прави со неочекувана комбинација на зачини, а е вистински деликатес за сите гурмани.

Јадењето касуле (cassoulet) потекнува од историскиот регион Окситанија на чиј јазик се вика касолет (caçolet). Денес важи за стар француски рецепт за јадење со грав и месо. Месо може да ставите по избор, оригиналниот средновековен рецепт е со месо од патка, гуска, свински колбаси и свинска кожа, а наш избор за овој рецепт се колбаси, пафлек и свинска кожа. Ова јадење се нарекува и храна за сиромашните бидејќи се прави од евтини состојки, а може да го нахрани целото семејство. Името го добило по садот во кој се приготвувало, кој се нарекува касола. Се става и сода бикарбона, што ги омекнува зрната и ги тера побрзо да се варат. Пробајте го овој средновековен рецепт и уживајте во уникатниот вкус.

Потребни состојки:
 • 500 гр бел грав
 • 2 каранфилчиња
 • 2 кромид
 • 1 морков
 • мајчина душица
 • ловоров лист
 • рузмарин
 • жалфија
 • прстофат сода бикарбона
 • 1 лажица свинска маст
 • 2 чадени свински кожи
 • 600 гр чаден свински пафлек
 • 6 лажици доматно пире
 • 8 свински колбаси
 • 1 чаден колбас
Подготовка:

Потопете го гравот да отстои преку ноќ. Следниот ден измијте го, а во кромидот забодете каранфилче. Земете газа и ставете мајчина душица, ловоров лист, рузмарин и жалфија. Добро затворете. Во тенџере ставете ги гравот, кромидот, газата со зачини и морковот кој сте го излупиле и исечкале на 4 дела. Додадете сода бикарбона. Истурете вода, покријте и варете 4 часа. Кога водата ќе почне да се загрева, додајте ја свинската маст и извадете ја пената што се создала одозгора. Исечете ја чадената свинска кожа и ставете ја во тенџерето во кое сте ја полиле водата. Оставете да зоврие, па процедете и додадете ја во гравот. Исечете го чадениот свински пафлек и пропржете го, па додадете го исечканиот кромид. Додадете доматно пире и 2 големи лажичи вода во водата во која се вари гравот. Кога пафлекот е готов извадете ги целите парчиња кромид и морков. Додадете го пафлекот со целиот сос. Промешајте, па додадете го сечканиот чаден колбас, а потоа целиот свински колбас што сте го испржиле. Намачкајте ја хартијата за печење со путер, па ставете ја врз гравот. Добро напикајте, па печете во рерна на 150°C околу 2 часа. Послужете.

Тагови
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Read more

Рецепт за превртен чизкејк

Read more

Идеја за ручек: Вкусен гулаш со зеленчук

Read more

Идеја за ручек: Пилешки уштипци со зеленчук

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Читај повеќе

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Читај повеќе

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Читај повеќе

Важен симптом на рак на јајниците кој често се занемарува

Читај повеќе

Четири проблеми на кои жените најчесто се жалаат кај брачен терапевт

Читај повеќе
 • play_arrow

Неколку причини зошто треба да одгледувате растенија во вашиот дом

Читај повеќе

Каков совет би им дал гинеколог на паровите кои се мачат со неплодност?

Читај повеќе